Średnio 12 procent dorosłych w wieku produkcyjnym nie składa co roku zeznania podatkowego. Federalny rząd liberalny obiecał w Mowie Tronowej, że wprowadzi bezpłatne, automatyczne rozliczanie podatków za pośrednictwem Revenue Canada (CRA).

Zmiana zasad ma na celu zapewnienie rządowych świadczeń kwalifikującym się osobom, które nie pobierają ich teraz, ponieważ nie składają zeznania podatkowego.

Obietnica – jednowierszowe zobowiązanie ukryte w 6783 Mowy Tronowej – może pomóc setkom tysięcy Kanadyjczyków o niskich dochodach uzyskać dostęp do świadczeń, które są wypłacane tylko osobom składającym zeznania podatkowe.

Zgodnie z prawem tylko osoby, które są winne państwu podatki, są zobowiązane do składania co roku zeznania w Kanadyjskiej Agencji Skarbowej (CRA).

Wiele osób – zwłaszcza ci korzystający z pomocy rządu – nie oczekuje, że będzie cokolwiek winna rządowi federalnemu, więc rzadko przesyła rozliczenia.

W ramach proponowanych zmian Revenue Canada sama sporządzałaby co roku dokumenty związane z takimi prostymi zwrotami – korzystając z posiadanych już danych o dochodach osób fizycznych – w celu wyeliminowania biurokratycznych barier, które stoją na drodze do wsparcia finansowego.

Eksperci od dawna twierdzą, że CRA ma wystarczająco dużo danych osobowych, aby automatycznie wypełniać zeznania podatkowe dla wielu składających. Wiele potrzebnych danych jest przekazywane agencji drogą elektroniczną zarówno przez pracodawców, jak i agencje rządowe.

Trzydzieści sześć krajów, w tym Niemcy, Japonia i Wielka Brytania, już dzisiaj zezwala niektórym podatnikom na składanie dokumentów bez zwrotu tzw return-free filing.

Około 12 procent dorosłych w wieku produkcyjnym w Kanadzie nie wysyła zeznania podatkowego – liczba ta wzrasta do 15,9 procent w Ontario.

W rezultacie wielu potencjalnych świadczeniobiorców nie korzysta z niektórych programów federalnych, takich jak kanadyjski zasiłek na dzieci (CCB), zasiłek dla pracowników i zwrot podatku węglowego – pieniądze, które mogą zapewnić znaczną ulgę finansową rodzinom o niskich dochodach.

Według badań przeprowadzonych przez Calgary Homeless Foundation, mniej niż 3 procent bezdomnych Kanadyjczyków otrzymuje kredyt GST / HST.

Badania przeprowadzone przez Prosper Canada, opublikowane w 2018 roku, sugerują, że aż 40 procent uprawnionych rodzin First Nations nie pobiera CCB – miesięcznej kwoty wypłacanej osobom z dziećmi poniżej pewnego przedziału dochodów.