Siedem kanadyjskich rodzin pozwało bank spermy w Ontario, twierdząc, że zostały wprowadzone w błąd co do pochodzenia dawcy, w tym nosiciela potencjalnie wyniszczającej choroby genetycznej.

Rodziny – które wytoczyły odrębne procesy – twierdzą, że rzekomy brak przejrzystości i zaniedbania ze strony Outreach Health Services doprowadziły do ich ​​cierpienia – bólu fizycznego i emocjonalnego – czytamy w pozwie wniesionej m.in.  przez Louise Frame i Kristy Kokoski..

Outreach Health Services, która to firma  importuje i dystrybuuje nasienie dawców, nie odpowiedziała na prośby o komentarz, żaden z zarzutów nie został udowodniony w sądzie.

Rodziny twierdzą, że Outreach z siedzibą w Newmarket w Ontario przedstawił osobę znaną jako Donor 3116 jako cytogenetyka z zaawansowanym wykształceniem, „imponującą historią zdrowia” i bez nieprawidłowości genetycznych.

W rzeczywistości, jak twierdzą, Donor 3116 pracował jako technik laboratoryjny, nie miał żadnych zaawansowanych stopni naukowych i ma nieprawidłowości genetyczne, w tym chorobę Charcota-Marie-Tootha, znaną również jako CMT1, zaburzenie genetyczne wpływające na funkcjonowanie mięśni i kończyn poprzez uszkodzenie nerwów.

Powodzi zarzucają między innymi, że Outreach nie zweryfikował profilu dawcy ani nie zbadał go pod kątem uwarunkowań genetycznych. Zarzucają również, że Outreach nadal promował nasienie dawcy, nawet po tym, jak dowiedział się o jego prawdziwym profilu.

Co najmniej siedmioro dzieci urodziło się ze spermy dawcy sprzedaną przez Outreach.

Prawnik James Fireman, który reprezentuje rodziny, powiedział, że jednym z celów pozwów jest zapewnienie bezpiecznego łańcucha dostaw dla kanadyjskich rodzin korzystających z banków nasienia.