Wiceprezydent Mike Pence w trakcie debaty kandydatów na wiceprezydenta potępił kandydata Demokratów Joe Bidena za bycie „cheerleaderem komunistycznych Chin”, jednocześnie zapewniając, że administracja Trumpa, która chce „poprawić” stosunki z Pekinem, „pociągnie Chiny do odpowiedzialności” za nowego koronawirusa.

Podczas wiceprezydenckiej debaty w środę wieczorem Pence powiedział, że Chiny są „winne” za koronawirusa i  „prezydent Trump nie jest z tego zadowolony”.

„Chiny i Światowa Organizacja Zdrowia nie grały uczciwie z Amerykanami” – powiedział Pence. „Wpuścili nasz personel do Chin… dopiero w połowie lutego”.

„Prezydent Trump” – powiedział Pence. „Chce polepszyć stosunki, ale zamierza pociągnąć Chiny do odpowiedzialności za to, co zrobili Amerykanom  koronawirusem”.

Senator Kamala Harris z Kalifornii kandydatka Demokratów na urząd wiceprezydenta winiła administrację Trumpa w związku z wojną handlową z Chinami, twierdząc, że w jej rezultacie Stany Zjednoczone utraciły wiele miejsc pracy.

Ale Pence ripostował: „Joe Biden był cheerleaderem komunistycznych Chin w ciągu ostatnich kilku dekad”. „Masz prawo do swoich opinii, nie masz prawa do własnych faktów”.

Pence powiedział, że prezydent na początku administracji powiedział, że Stany Zjednoczone „potrzebują magicznej różdżki”, aby przywrócić z Chin   miejsca pracy stracone w przemyśle produkcyjnym”

„W ciągu pierwszych trzech lat w tej administracji utworzono 500 000 miejsc pracy w przemyśle wytwórczym i właśnie taki wzrost będziemy kontynuować” – zapewnił Pence.