Konserwatywna stacja radiowa CHOI 98.1 Radio X w Quebec City  zapewnia, że nie ugnie się pod presją po tym jak stała się obiektem wezwań do bojkotu z powodu “bagatelizowania zagrożenia COVID-19”, i udzielenia platformy dla “wypowiedzi zwolenników teorii spiskowych”.

Właściciel stacji, RNC Media, oświadczył że zarzuty te nie mają sensu, a krytyka pochodzi od cenzorów.

Miasto Quebec City ogłosiło, że nie będzie już reklamować się w Radio X, a wielu innych reklamodawców również opuściło stację.

„ Jesteśmy świadkami wendety ze strony tych, którzy od dawna chcieli, aby CHOI zostało ocenzurowane i zniknęło z życia publicznego”- skomentował prezes RNC Media Robert Ranger w  oświadczeniu.

„Nie możemy stać bezczynnie i zaakceptować oskarżeń jakobyśmy byli bezpośrednio lub pośrednio związani z ruchami konspiracyjnymi lub jakimkolwiek innym ruchem, który jest sprzeczny z wytycznymi dotyczącymi zdrowia publicznego. Te oskarżenia nie są oparte na faktach ani na oświadczeniach prowadzących programy ”.

Kontrowersje zaczęły się, w momencie, gdy Radio X odmówiło emisji rządowej reklamy, którą uznało za „obrazę inteligencji naszych słuchaczy”. Program został również oskarżony o stworzenie platformy dla zwolenników teorii spiskowych, chociaż Radio X utrzymuje, że segment stanowił tylko niewielką część  regularnego programu.

Według Rangera stacja odtworzyła już 7435 rządowych reklam dotyczących zdrowia publicznego w ciągu ostatnich 28 tygodni, co daje w sumie około 37 reklam dziennie.

Stacja podkreśliła również inne działania mające na celu edukację opinii publicznej, w tym nadawanie na żywo konferencji prasowych rządu, tworzenie infografik na podstawie danych dotyczących zdrowia publicznego oraz wykorzystywanie osobistości radiowych do promowania środków zapobiegania koronawirusowi.

„Właściwy dostęp do dokładnych informacji i różnorodnych opinii wśród ludności zawsze był sprawą najwyższej wagi, a szczególnie podczas tej pandemii, która teraz uderza w Quebec. Media mają do odegrania główną rolę w zapewnianiu szybkiego rozpowszechniania informacji. CHOI Radio X traktuje te obowiązki poważnie ”- zapewnił Ranger.

Rozgłośnia słynie z tego, że stanowi platformę dla konserwatywnych i libertariańskich opinii.