Lider liberałów w Ontario, Steven Del Duca, chce, aby rząd Forda zamknął bary, restauracje i siłownie w Toronto, regionie Peel i Ottawie, ponieważ liczba przypadków koronawirusa rośnie gwałtownie.

W rozmowie z dziennikarzami we wtorek Del Duca skrytykował  premiera Forda, twierdząc, że rząd nie zrobił wystarczająco dużo, aby kontrolować drugą falę koronawirusa.

„Doug Ford stracił kontrolę. Ontario znajduje się teraz w pełnym rozwoju II fali i nadal ten premier i jego gabinet odmawiają “inwestowania w bezpieczeństwo mieszkańców Ontario”, nawet, jeśli siedzą  na miliardach dolarów z niewydanych funduszy federalnych – powiedział Del Duca.

„Natychmiast należy wstrzymać posiłki w restauracjach i barach oraz 28 dni zamknąć siłownie  w hotspotach COVID-19 i… oraz zapewnić wsparcie firmom dotkniętym zamknięciami”. – dodał.

W piątek rząd Forda ogłosił szereg nowych ograniczeń w prowincji, w których maski na twarz są teraz wymagane w miejscach publicznych, gdzie dystans społeczny nie jest możliwy.

Premier Ford ogłosił również, że wszelkie otwarcia nowych firm muszą zostać przełożone na 28 dni.

Według Del Duca, Ford powinien postępować zgodnie z zaleceniami urzędników ds. zdrowia, takich jak dr Eileen de Villa z Toronto, która ostatnio zaleciła bardziej ekstremalne ograniczenia.

We wtorek Ontario zgłosiło 548 nowych przypadków koronawirusa, przy czym większość nowych przypadków dotyczy osób poniżej 40 roku życia, u których przebieg Covid-19 jest zazwyczaj łagodny.

Podczas gdy urzędnicy zdrowia publicznego zalecają powrót do skrajnych ograniczeń, inni lekarze opowiadają się za bardziej powściągliwym podejściem.

 

Ponadto 20 lekarzy i naukowców zajmujących się medycyną napisało list otwarty do premiera Forda, prosząc go o uniknięcie całkowitych zamknięć. W liście napisano, że spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa nie jest warte szkód, jakie blokady wyrządzają społeczeństwu.

„Wykazano, że blokady nie eliminują wirusa. Chociaż spowalniają rozprzestrzenianie się wirusa, trwa to tylko tak długo, jak trwa blokada ”- czytamy w liście.