Quebec anuluje plan zezwalania na spotkania bożonarodzeniowe w związku ze wzrostem liczby przypadków COVID-19

Premier Quebecu François Legault wycofał się ze swojego planu zezwalania na spotkania w okresie świątecznym po wzroście liczby przypadków, hospitalizacji i zgonów.

Legault ogłosił w zeszłym miesiącu, że ludzie będą mogli gromadzić się w grupach po 10 w ciągu czterech dni, od 24 grudnia do 27 grudnia, jeśli będą izolować się na tydzień przed i po.

Później powiedział, że w tym okresie ludzie powinni gromadzić się tylko co najwyżej dwa razy .

W czwartek Legault powiedział, że zgromadzenia w mocno dotkniętych coviddżem „czerwonych strefach” prowincji, które obejmują większość Quebecu, będą całkowicie zabronione w okresie świątecznym.

Legault przyznał, że osoby mieszkające samotnie, zwłaszcza osoby starsze, z radością powitają jakieś towarzystwo. Uznał, że mogą mieć jednego gościa, ale wezwał obie osoby do noszenia masek i zachowania dystansu.

Odwiedziny w prowincyjnych domach opieki długoterminowej i domach seniora będą jednak zabronione – za wyjątkiem opiekunów.

 

Hospitalizacje związane z COVID-19 wzrosły powyżej 700, a Legault powiedział, że zdrowie publiczne spodziewa się, że liczba ta wzrośnie nadal, biorąc pod uwagę wzrost przypadków.

Liczba zgonów również zaczęła się zwiększać.

„Jeśli będziemy kontynuować ten kierunek, szpitale zaczną się przepełniać. Mamy ograniczoną liczbę pielęgniarek, a nasze pielęgniarki są już bardzo zmęczone” – stwierdził premier

Dr Horacio Arruda, dyrektor ds. zdrowia prowincji, powiedział, że wirus jest szeroko przenoszony w społeczności pomimo środków mających na celu ograniczenie jego rozprzestrzeniania się, które są stosowane od października.

„Wirus jest wszędzie” – ostrzegł.