Federalna obietnica zwiększenia obecności policji w celu powstrzymania eskalacji przemocy w   południowo-zachodniej Nowej Szkocji spotkała się w sobotę z niewielką aprobatą, a jeden z przywódców tamtejszych Indian zaapelował do Ottawy o wprowadzenie wojska.

W wyniku pożaru magazynu przechowywane homary odłowione przez rybaków Mi’kmaq zostały zniszczone.

Incydent wywołał deklaracje solidarności ze strony różnych ministrów rządu federalnego i zobowiązanie do rozmieszczenia większej liczby funkcjonariuszy RCMP na tym obszarze.

Ale wódz Mike Sack z plemienia Sipekne’katik powiedział, że aby uniemożliwić komercyjnym rybakom „wzięcie prawa w swoje ręce” potrzebne jest rozmieszczenie armii.

„Oni robią, co chcą, i uchodzi im to na sucho” – powiedział Sack  w wywiadzie. „Tu musi wkroczyć wojsko, aby utrzymać pokój”.

Pożar wybuchł kilka godzin po aresztowaniu przez policję i oskarżeniu mężczyzny w związku z napadem na Sacka w New Edinburgh, NS, na początku tego tygodnia.

„To był odwet” – twierdzi Sack. – To przestępstwa z nienawiści.

Minister bezpieczeństwa publicznego Bill Blair powiedział, że zatwierdził wniosek Prokuratora Generalnego Nowej Szkocji o zwiększenie obecności RCMP w regionie w celu utrzymania pokoju.

„Niedawne akty przemocy w Nowej Szkocji są nie do przyjęcia i stanowczo je potępiam” – stwierdził w oświadczeniu.

Konserwatywny przywódca Erin O’Toole powiedział, że ​​rząd nie robi wystarczająco dużo, aby zapewnić bezpieczeństwo i znaleźć pokojowe rozwiązanie kryzysu w rybołówstwie.

Lider NDP Jagmeet Singh nazwał natomiast przemoc wobec Indian „terroryzmem”.

„Ludzie Mi’kmaq rozpaczliwie potrzebują teraz pomocy” – powiedział na Twitterze. “To musi zostać zatrzymane.”

Protestujący nie-rdzenni mieszkańcy sprzeciwiają się odławianiu przez rdzennych rybaków homarów poza sezonem

Jednak Sack twierdzi, że Indianie mają traktatowe prawo do połowu w celu uzyskania umiarkowanego źródła utrzymania – prawo podtrzymane przez Sąd Najwyższy Kanady.

Tymczasem wielu nie-rdzennych krytyków cytuje wyjaśnienie wydane przez sąd, w którym stwierdza się, że ​​prawa zawarte w traktacie Mi’kmaq będą podlegały federalnym regulacjom zapewniającym ochronę ryb.