Katolicki i patriotyczny kalendarz na 2021 rok

Choć media starają się nas przekonać, że nie dożyjemy przyszłego roku (czekać ma nas bolesna śmierć z powodu Covid), to nawet gdyby pandemia nie byłaby fałszywa, to i tak nie umrze większość z nas, ani nawet taka ilość osób by było to zauważalne – oczywiście zgon zauważą sami zainteresowani i ich rodziny (jedne z żalem, drugie z ulgą i radością). Warto więc zaryzykować i kupić sobie kalendarz na przyszły rok (nawet jak umrzemy na koronowirusa to nadmiarowy kalendarz i tak nie będzie naszym problemem).

Niezwykle atrakcyjny jest wydany (w formacie 448 stronicowej książki) przez katolickie wydawnictwo Jedność kalendarz „365 stron życia na rok 2021”. Na łamach tej publikacji czytelnicy znajdą: porady lekarskie, znakomite proste przepisy na smakowite dania i desery, miejsce do notowania oraz zapisywania wydarzeń i rocznic rodzinnych, codzienne listy zakupów, z którymi można się udać do sklepu, informacje, kto jest patronem dnia, a także kto, kiedy obchodzi imieniny, ciekawostki, prawdy wiary, sentencje, użyteczne rady, ciekawostki oraz sentencje, godziny wschodów i zachodów Słońca oraz Księżyca, ewangeliczne motta dnia oraz niedzielne Ewangelie z komentarzami”.

Do polskich patriotów kierowany jest (wydany przez patriotyczne wydawnictwo AA) kalendarz „Terminarz polski 2021”, który „upamiętnia dzieje i wielkie postaci naszej ojczyzny”. Terminarz opracowała autorka wielu książek historycznych Joanna Wieliczka-Szarkowa (żona prezesa IPN).

W „Terminarzu polskim 2021” „każdy dzień opatrzono informacją o najważniejszych wydarzeniach z dziejów Polski, które owego dnia miały miejsce, a także o wybitnych Polakach, którzy danego dnia urodzili się lub zmarli. W sposób szczególny zostały przypomniane wydarzenia sprzed stu lat. W części informacyjnej zamieszczono Kronikę dziejów Polski, Poczet władców Polski, Polskie Hymny”.

W tej 424 stronicowej publikacji zamieszczono też „teksty opisujące wydarzenia, których rocznice wspominamy w roku 2021: Powstania Śląskie, Traktat Ryski kończący wojnę polsko-bolszewicką, Jasnogórskie Śluby Narodu z 26 sierpnia 1956 roku. Terminarz przypomina również postacie: Prymasa Wyszyńskiego, niezłomnych Żołnierzy Wyklętych, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, bohaterów akcji pod Arsenałem („Rudego”, »Alka” i „Zośki«), Wandy Półtawskiej oraz Kazimierza Górskiego — legendarnego trenera piłkarskiej reprezentacji Polski”.

Jan Bodakowski