Dziś polecam Skandynawię i jej kulinarne atrakcje. Prawdopodobnie z

całej Europy Skandynawia najlepiej się trzyma w walce z pandemią. Mają

dobrą organizację służby zdrowia i prowadzą bardzo zdrowy tryb życia,

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

może to ma znaczenie.         Bogusław Sypień

Baranina i żeberka to specjały w krajach anglosaskich, pieczyste i sałatki wiosenne goszczą już na stołach niemal całej Europy, ale w Szwecji, ba w całej Skandynawii na stołach króluje ryba.

Śledzie są jednym z tych typowych dań, które tradycyjnie znajdziemy na każdym skandynawskim stole czy to z okazji wielkich świąt, takich jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc, lub jako popularny codzienny posiłek. Zwykle są podawane wraz z ziemniakami i sałatkami oraz z ciemnym pieczywem.

Ta wersja śledzia daje dodatkowy smaczek i piękny kolor, idealne danie na każdą okazję. Pierwszym krokiem jest zdobycie ryby. W całej Skandynawii w sklepach bez problemu zakupimy śledzie, tak świeże jak i solone. Solone wcześniej moczymy w wodzie przez 3-4 godziny i potem marynujemy tak samo jak świeże, lecz nie dodajemy do nich soli. Oto prosta marynata.

  ½ kg filetów śledzia, ½ szklanki octu (6%) , 2/3 szklanki wody , 2 łyżki cukru ,

2 łyżki soli (tylko do śledzi świeżych)

Opłukać śledzie w zimnej wodzie. Jeśli chcesz, możesz skórę zdjąć, ale zwykle robi się to po marynowaniu, jest łatwiej. Mieszamy ocet wraz z solą (lub bez), cukrem i wodą.  Umieszczamy śledzia w misce i wlewamy mieszaninę octu. Odstawiamy do lodówki na około 24 godziny.

 

SOS MUSZTARDOWO KOPERKOWY

  ½ kg filetów śledzia marynowanego (przygotowanego wcześniej)

        3 łyżki słodkiej musztardy, 1 łyżka musztardy ostrej, 1 łyżka brązowego cukru

        1 łyżeczka octu Sherry (ocet jabłkowy), 50 ml neutralnego oleju roślinnego (rzepakowy lub słonecznikowy), 1/2 szklanki koperku (posiekany drobno)

        1 szt. cebula biała, 1 garstka posiekanego szczypiorku do dekoracji

Mieszamy musztardę, ocet i cukier. Dodajemy oliwę dozując po kropli, stale mieszając, aż do uzyskania emulsji. Posiekać drobno szalotkę i koperek dodać do sosu. Doprawiamy solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Umieszczamy kawałki śledzia w sosie i mieszamy dokładnie. Gdy sos pokryje wszystkie składniki wstawiamy potrawę na kilka godzin do lodówki, z naciskiem na 24 godziny, ale nie udało mi się nigdy doczekać. Przed podaniem przybrać grubo pociętym szczypiorem. Serwujemy śledzia z ziemniakami lub po prostu na ciemnym chlebie żytnim z plastrami jajka na twardo. Smacznego.

ŚLEDZIOWA SAŁATKA SZWEDZKA

Składniki

        2 szt. Śledzie marynowane, 6 szt. gotowane ziemniaki, obrane i pokrojone w kostkę , 3 małe korniszony, posiekane, 2 małe ogórki kiszone, posiekane , 3 łyżki posiekanych orzechów włoskich, 2 zielone jabłka, obrane, pokrojone, 3 buraki, gotowane, obrane i pokrojone, 1 łyżka cukru pudru, 1 łyżka drobno pociętego szczypiorku, 3 łyżki majonezu , sól i pieprz , Francuski Dressing do smaku

liście chrupiącej sałaty do serwowania.

Opłukać śledzie w zimnej wodzie. Odsączyć, osuszyć papierowym ręcznikiem i pokroić na małe kwadraty.  W dużej misce połączyć przygotowane składniki dodając 2 łyżki majonezu i tyle francuskiego dressingu jak lubimy. Po wymieszaniu dobrze schładzamy całość.  Do konsumpcji robimy małe stosiki na chrupiących liściach sałaty i dekorujemy majonezem i dodatkowo pociętym szczypiorkiem, jeśli trzeba.

GRAVLAX ŁOSOŚ PO SZWEDZKU

To bardzo popularna przekąska w krajach skandynawskich. Pokrojoną w cieniutkie plasterki rybę podaje się na ciemnym pieczywie, posypuje koperkiem i przyozdabia plasterkiem cytryny. Świetnie się komponuje z młodymi ziemniakami. Można sobie komponować różne kanapki wykorzystując każdy rodzaj pieczywa, również chrupkie oraz tosty. Jako dodatki wykorzystać: sałaty, jajko ugotowane na twardo, cebulę, sos musztardowy, śmietanę, majonez… Pychota.

należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

– nie korzystać z mrożonej ryby!!!

– ryba powinna być bardzo świeża

– nie można przesadzić z ilością koperku

– nie stosować koperku pokrojonego tylko cały pęczek

(pokrojony ciężko będzie usunąć)

Do przygotowania potrawy wykorzystuje się filet ze skórą. Pęsetką usunąć ości.

SKŁADNIKI:

1 kg fileta z łososia ze skórą (u mnie dwa równe kawałki)

1 łyżeczka pieprzu kolorowego w ziarnach (opcjonalnie)

4 łyżeczki morskiej gruboziarnistej soli

4 łyżeczki cukru (zalecany brązowy)

kieliszek wódki lub innego dowolnego alkoholu (gin, żubrówka, whisky) – opcjonalnie

1 szt. duży lub 2 małe pęczki świeżego koperku (nie przesadzić z koperkiem)

Koperek opłukać i dokładnie osuszyć. Pieprz rozgnieść (to nie powinien być mielony pieprz), wymieszać z cukrem i solą. Przygotowane filety (osuszone, pozbawione ości) ułożyć skórą do dołu i równomiernie posypać mieszanką przypraw. Na jednym rozłożyć koperek, skropić alkoholem przykryć drugą częścią. Rybę owinąć folią spożywczą. Ułożyć w naczyniu (z ryby będzie wypływał płyn) i obciążyć ją. Ja wykorzystałem do tego duże prostokątne naczynie żaroodporne: na pokrywce ułożyłem rybę a na nią obciążoną dolną część naczynia. Ponoć obciążanie nie jest konieczne, są różne metody.

Ryba powinna marynować się 48 do 72 godzin. Dwa razy dziennie dobrze jest ją obrócić i ręcznikiem papierowym osuszyć płyn, który zbierze się na dnie naczynia.

Przed podaniem usunąć koper i tępą stroną noża delikatnie zeskrobać przyprawy. I to tyle. Potem kroić w cienkie plasterki i rozkoszować się smakiem. Na pierwszy raz warto przeprowadzić konsumpcję bez dodatków, aby zapoznać się ze smakiem ryby – do tego wystarczy tylko opieczony w opiekaczu domowy chleb. Smacznego.