Alkohol towarzyszy rodzajowi ludzkiemu od tysięcy lat. W starożytności pito piwa i wina, aby wraz z rozwojem cywilizacji przejść do mocniejszych destylatów. Powstawały słynne okowity, wódki, czy domowym sposobem pędzone „księżycówki”. Tym szlakiem alkohol zawitał w domowej kuchni a zaradne gospodynie zaczęły tworzyć nastawy i nalewki. Ogromne zasługi na tym polu mają zielarze i zakonnicy. W klasztorach powstały słynna Benedyktynka czy Amol.

Nalewki to jedne z najpopularniejszych napojów alkoholowych w wielu polskich domach. Cieszą jeszcze bardziej, jeśli od początku do końca zostały przygotowane przez domowników. Dla wielu osób przygotowywanie domowego trunku, jakim jest owocowa nalewka, często jawi się jako zupełna czarna magia. Z czym to się je i jak rozpocząć swoją drogę z domowymi nalewkami? Wystarczy unikać kilku popularnych błędów.

Sporządzanie domowej nalewki dzieli się na dwa główne etapy. Pierwszy z nich zwany jest macerowaniem (trwa od kilku dni do kilkunastu miesięcy), natomiast drugi to leżakowanie, zwane również maturacją (trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy). Ten pierwszy polega na długotrwałym moczeniu wybranego surowca w alkoholu  wysokoprocentowym. Cały proces przebiega w środowisku ciepłym i jasnym, np. na parapecie w kuchni. Drugi krok, jak sama nazwa wskazuje, to okres, w którym nalewka dojrzewa do spożycia. Ten etap wymaga już zgoła innych warunków, a mianowicie miejsca chłodnego i ciemnego.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Istnieje całe spektrum ciekawych smaków, po które można sięgnąć w celu przygotowania własnej nalewki. Z pewnością pierwszym popularnym składnikiem, jaki przychodzi ci do głowy, są owoce. Jednak nie jest to jedyny wariant. Nalewki można również przygotowywać z bakalii, orzechów, a nawet zbóż. Należy pamiętać, że niektóre składniki na domowy trunek wymagają specjalnej obróbki, np. pewne rodzaje owoców trzeba oczyścić z pestek lub szypułek przed zalaniem alkoholem.

Jak zrobić nalewkę? Domowe nalewki najlepiej przygotowywać z mieszanki spirytusu i czystej wódki. Najbardziej popularnym stężeniem wykorzystywanym w domowych wyrobach jest 60%. Spirytus można również wymieszać z przegotowaną wodą. Użycie zbyt mocnego alkoholu lub czystego spirytusu zabije delikatny smak owoców i finalnie może rozczarować domowników. Dlatego proszę o rozwagę w doborze składników i smaków.

CYTRYNÓWKA (PRZEPIS UWSPÓŁCZEŚNIONY)

Składniki:  1 szkl.cukru, 500 ml wody, 500 ml spirytusu, 6 szt dorodnych cytryn

Cytryny trzeba porządnie umyć, obrać cienko ze skórki i przekroić na połówki (będzie łatwiej wycisnąć sok). Tak przygotowane cytryny zalewamy spirytusem. Zostawiamy tak cytryny na 48 godzin. Następnie przygotowujemy syrop: gotujemy wodę z cukrem. Cytryny wyjmujemy ze spirytusu i wyciskamy sok. Mieszamy spirytus z sokiem. Do naczynia z ostudzonym syropem wlewamy spirytus z cytrynowym sokiem i mieszamy, aby wszystko się dokładnie połączyło. Chłodzimy i gotowe.

A oto oryginalny starodawny przepis: Garniec spirytusu oczyszczonego Nr4 nalać w gąsior; obrać 10 cytryn cieniuteńko z żółtej skórki i włożyć w spirytus na 48 godzin. Na cztery funty cukru w kawałkach nalać dwie kwarty wody miękkiej i zagotować na syrop, szumując starannie. Gdy się parę razy zagotuje, wlać go w wazę i w ten gorący syrop zlać wszystek spirytus bez skórek, od razu go cedząc. Mieszać kilka minut, aby się dobrze spirytus z cukrem połączył, a potem zostawić w spokojności. Z tej propocji jest 6 kwart doskonalej, mocnej wódki, trzeba jednak zachować następujący porządek: lać spirytus koniecznie do syropu, (gdyż inaczej wódka będzie mętna), a filtrować nawet nie potrzeba i tylko zlać w butelki. Po dwóch dniach będzie jak kryształ. Cytryny powinny być świeże, nie obeschnięte.  Autorka – 1885r., Lucyna Ćwierczakiewicz

NALEWKA Z PIGWY

Nalewka z pigwy to królowa wśród domowych trunków. Jej przygotowanie jest bardzo proste. Jedyny mankament tego napoju alkoholowego to czas oczekiwania. Aby go sporządzić, potrzebujesz: owoców pigwy, cukru, 40% wódki i 95% spirytusu. Zaletą pigwówki jest dowolność w przygotowaniu. Alkohol można zrobić zarówno z owoców pigwy, jak i z owoców pigwowca japońskiego. Dla osób, które lubią eksperymenty kulinarne – oba te składniki można wymieszać w dowolnej proporcji. Niezależnie od owocu, który wybierzesz, pamiętaj o usunięciu gniazda nasiennego.

NALEWKA Z ARONII

Aroniówka, czyli nalewka z aronii, to domowy trunek, który jest nie tylko ceniony ze względu na swoje walory smakowe. Aronia to źródło wielu drogocennych dla zdrowia substancji – charakteryzuje ją wysoka zawartość witaminy C, a także kwasu foliowego i żelaza. Nalewka z aronii jest w szczególności lubiana przez osoby, które gustują w cierpko-gorzkich domowych przetworach. Pozwól sobie na mały eksperyment kulinarny i wzbogać smak tradycyjnej aroniówki takimi dodatkami, jak: cynamon, wanilia, miód, imbir, kardamon, pomarańcza i goździki. Nalewkę można śmiało przygotować z mrożonych owoców.

NALEWKA Z CZARNEJ PORZECZKI

Szukasz słodkiego sposobu na rozgrzanie się? Nalewka z czarnej porzeczki to idealna i smaczna opcja. Można ją łatwo przygotować zarówno ze świeżych, jak i mrożonych owoców. Jeżeli wybierasz nalewkę ze świeżej czarnej porzeczki, pamiętaj o dokładnym umyciu i oczyszczeniu owoców z szypułek. Naturalnym procesem podczas okresu maceracji jest jaśnienie owoców oraz ich puchnięcie. Gdy nalewka jest gotowa, warto dodatkowo zastosować zwykły jednorazowy filtr do kawy w celu odfiltrowania słodkiego alkoholowego syropu od resztek owoców. W rezultacie otrzymany alkohol będzie klarowny i pozbawiony wszelkich zanieczyszczeń.

NALEWKA Z DZIKIEJ RÓŻY

Jeżeli chcesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, czyli potraktować przepyszną nalewkę jak domowe lekarstwo, rozwiązaniem jest nalewka z dzikiej róży. To bardzo skuteczny sposób na podniesienie odporności – w szczególności w okresie jesiennym i zimowym, gdy większość osób przechodzi infekcje. Ten owocowy alkohol charakteryzuje się wysokim stężeniem witaminy C. W owocach dzikiej róży znajduje się jej do 40 razy więcej niż w kwaśnych cytrusach. Aby przygotować smaczną nalewkę, owoce róży należy zalać mieszanką 96% spirytusu i 40% wódki. Miksturę warto również wzbogacić o dodatek goździków, które zapewnią jej lekko korzenny posmak, oraz suszonej mięty i rumianku.

NALEWKA WIELOOWOCOWA, CZYLI SMACZNA RATAFIA

Nie ma jednej idealnej receptury na ratafię, czyli wieloowocową domową nalewkę. Ratafia to alkohol, który można dopieszczać przez cały okres letni, uzupełniając go o kolejne dostępne na rynku owoce. O jej smaku decydować będzie ilość poszczególnych owoców, których użyjesz do jej przygotowania. Ratafia to wyjątkowy domowy trunek właśnie za sprawą tego, że ciężko jest odtworzyć dokładnie takie same proporcje owoców użyte w jego poprzedniej wersji. Każdego roku nalewka może wyjść nieco inna. Owoce zastosowane w nalewce dają jej także inny posmak w zależności od ich gatunku oraz od pogody, podczas której były zbierane. Jeśli gustujesz w wieloowocowych domowych przetworach, ratafia to z pewnością wariant dla ciebie – niezależnie od mieszanki i proporcji owoców.