Reuter podaje w czwartek, że Unia Europejska uruchomi plan dotyczący praw LGBT, aby przeciwdziałać rosnącej homofobii “we wschodnich państwach członkowskich”.

„Będziemy bronić praw osób LGBT przed tymi, którzy mają teraz coraz większy apetyt na atakowanie ich z   ideologicznego punktu widzenia” – powiedziała na konferencji prasowej wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova. „nie ma na to miejsca w UE”.

Według sondaży cytowanych przez komisję w zeszłym roku 43% “osób LGBT” stwierdziło, że czuje się dyskryminowane, w porównaniu z 37% w 2012 roku. Wzrost ten nastąpił, mimo że jednocześnie 76% obywateli UE twierdziło, że “lesbijki, geje i osoby biseksualne powinny mieć takie same prawa co osoby heteroseksualne, w porównaniu z 71% w 2015 r.

„Jest rok 2020, a nienawiść i dyskryminacja osób z mniejszości seksualnych tak naprawdę nie przynależą do Europy” – powiedziała Jourova.

Nowa strategia pojawia się, gdy “prawicowe rządy niektórych byłych komunistycznych wschodnich państw członkowskich UE uczyniły kampanię przeciwko prawom gejów centralną częścią ich obowiązującej ideologii”.

Przed reelekcją na początku tego roku prezydent Polski Andrzej Duda prowadził kampanię przeciwko „ideologii LGBT”, którą nazwał bardziej destrukcyjną niż komunizm. Zobowiązał się do “wprowadzenia zakazu nauczania o prawach gejów w szkołach”.

W tym tygodniu prawicowy rząd Węgier zaproponował poprawkę do konstytucji, która wymaga, aby dzieci wychowywały się zgodnie z chrześcijańską interpretacją ról płciowych, a także ustawą, która skutecznie zakazałaby adopcji przez pary tej samej płci.

„Prawo rodzinne należy do kompetencji państw członkowskich, w pełni je szanujemy” – komentowała Jourova. „Jednak stosując prawo krajowe, państwa członkowskie muszą przestrzegać swoich międzynarodowych zobowiązań w zakresie praw człowieka i obowiązującego prawa UE. Państwa członkowskie powinny również szanować podstawowe wartości, na których opiera się Unia, w tym zasadę równości i praw człowieka”.

Na początku tego roku Komisja ograniczyła unijne dofinansowanie dla niektórych polskich miast, które ogłosiły się „strefami wolnymi od LGBT”. Polski rząd zrekompensował straty miastom. (strefami wolnymi od LGBT ogłaszali miasta działacze lgbt – przyp. red.)

„Nigdy nie możemy zaakceptować stref wolnych od LGBT, ponieważ są one w rzeczywistości strefami wolnymi od człowieczeństwa” – powiedziała na konferencji prasowej komisarz UE ds. równości Helena Dalli.

Jurova i Dalli dali jasno do zrozumienia, że ​​UE nie będzie finansować żadnych projektów, które nie obejmują praw osób LGBT.

Komisja zaproponowała umieszczenie homofobicznych przestępstw z nienawiści na liście tzw. „Eurocrimes”, która obejmuje poważne przestępstwa, takie jak terroryzm i handel ludźmi.

Strategia UE miałaby również na celu zapewnienie, że status prawny związków  rodzinnych, w których znajdują się osoby LGBT, nie byłby cofany w przypadku przekroczenia granicy państw członkowskich, czyli, że tzw. małżeństwo homoseksualne zawarte w jednym państwie unii musiałoby być uznawane za takie przez wszystkie państwa unijne.