Reportaż z obchodów Święta Niepodległości w konsulacie RP w Toronto z udziałem przedstawicieli organizacji polonijnych, KPK i innych.

***

W miniony weekend odbyły się w Toronto rocznicowe wydarzenia związane  z obchodami 102. rocznicy Odrodzenia Polski. W niedzielę w kościołach św. Kazimierza, a także św. Stanisława Kostki w Toronto odprawione zostały uroczyste Msze Święte za Ojczyznę.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Msza św. w kościele św. Kazimierza połączona została z koncertem chóru Novi Singers, który przedstawił patriotyczny repertuar w tym rotę oraz „My Pierwsza Brygada”. Pieśni te zostały odśpiewane przez zebranych  na stojąco. W płomiennym kazaniu proboszcz parafii świętego Kazimierza ojciec Janusz Błażejak wskazał na nasze powinności wobec Ojczyzny i potrzebę poświęcania się i życia dla innych.

W poniedziałek w ogrodzie konsulatu RP nad jeziorem Ontario odbyło się uroczyste podniesienie flagi na maszcie połączone z nadaniem wysokiego odznaczenia państwowego  Bogusławowi Kurkowi za walkę na rzecz wolności i demokracji. W uroczystości uczestniczył attaché obrony RP w Ottawie kmdr Krzysztof Książek. Pokazano również wystawę związaną z rocznicą Bitwy Warszawskiej, o której opowiedział komandor podkreślając znaczenie bitwy dla ocalenia Europy. W uroczystości, która ze względów pandemicznych odbywała się na zewnątrz, wzięli udział przedstawiciele organizacji polonijnych, Kongresu Polonii Kanadyjskiej, Związku Polaków w Kanadzie, Federacji Polek i innych. Materiały video można obejrzeć na kanale YouTube GoniecTv Toronto.

Msza za Ojczyznę odprawiona została również w kościele Sacred Heart w Guelph, jednak na naszą relację video z uroczystości nie zgodził się (po fakcie) nowy proboszcz tamtejszej parafii.  (ak)