Rząd Trudeau jest gotowy do wprowadzenia przepisów mających na celu lepszą ochronę prywatności Kanadyjczyków w erze cyfrowej.

Projekt ustawy, który ma zostać przedstawiony już w tym tygodniu, byłby krokiem w kierunku realizacji zobowiązań określonych w liście  ministra innowacji Navdeepa Bainsa.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Uściśliłoby również 10 zasad – od kontroli danych po znaczące kary za niewłaściwe wykorzystanie informacji – które składają się na federalną kartę cyfrową.

Plan przeglądu legislacyjnego jest wynikiem wielokrotnych wezwań federalnego komisarza ds. prywatności Daniela Therriena, aby zmodernizować starzejące się kanadyjskie przepisy w tej dziedzinie

Liberałowie zasygnalizowali w parlamencie wprowadzeniu ustaw  o ochronie prywatności konsumentów oraz o Trybunale Ochrony Danych Osobowych.

Nie jest od razu jasne, w jaki sposób nowe przepisy będą współgrać z istniejącymi federalnymi przepisami dotyczącymi prywatności.

Ustawa o prywatności obejmuje agencje rządowe i branże objęte regulacjami federalnymi, takie jak banki i linie lotnicze. Ustawa o ochronie danych osobowych i dokumentach elektronicznych dotyczy organizacji z sektora prywatnego.

Therrien twierdzi, że kanadyjskie przepisy dotyczące ochrony informacji pozostają w tyle za wieloma innymi na całym świecie.

Premier Justin Trudeau zwrócił się do Bains o współpracę z innymi ministrami w celu rozwinięcia cyfrowej karty i wzmocnienia uprawnień komisarza ds. Prywatności, mając na celu nadanie mu nowego zestawu praw online.

Mają obejmować:

możliwość wycofania, usunięcia i usunięcia podstawowych danych osobowych z platformy, takiej jak Facebook czy Twitter;

znajomość sposobu wykorzystywania danych osobowych, w tym za pośrednictwem krajowego rejestru reklam;

możliwość sprawdzenia i zakwestionowania i danych osobowych, które zebrała dana firma lub rząd;

sposób informowania ludzi o naruszeniu danych osobowych;

oraz wolność od uprzedzeń oraz molestowania.

Rachel Rappaport, rzeczniczka ministra sprawiedliwości Davida Lamettiego, powiedziała w zeszłym miesiącu, że rząd zobowiązał się do przeglądu ustawy o prywatności, aby zapewnić, że dotrzymuje ona kroku skutkom zmian technologicznych i ewoluującym kanadyjskim wartościom.