Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi powiedział w piątek, że Chiny popierają „strategiczną autonomię” Unii Europejskiej jako jednego bieguna świata zgodnie z podstawowymi interesami bloku.

Podczas rozmowy telefonicznej z francuskim ministrem spraw zagranicznych Jean-Yvesem Le Drianem Wang powiedział, że Chiny dostrzegły, iż Francja wzywa ostatnio UE do zachowania strategicznej autonomii.

Chiński minister spraw zagranicznych powiedział, że jego kraj konsekwentnie wspiera autonomię bloku jako jednego z biegunów świata, ponieważ Chiny są orędownikiem wielobiegunowego świata.

Zwrócił uwagę, że Chiny i UE mają różne systemy społeczne, wywodzące się z ich unikatowych kultur i tradycji historycznych. Stwierdził, że Francja, jako pierwszy duży kraj zachodni, który nawiązał stosunki dyplomatyczne z Chinami, lepiej rozumie rozwój Chin.

Podkreślił, że stosunki Chiny-Francja są w stanie pokonać przeszkody i dalej się rozwijać dzięki wzajemnemu szacunkowi obu krajów. – Obie strony muszą kontynuować tę tradycję i rozwiewać uzasadnione obawy drugiej strony – dodał Wang.

Francuski minister spraw zagranicznych z uznaniem odniósł się do wspólnych wysiłków obu krajów przeciwko COVID-19, dodając, że Chiny i Francja muszą pogłębić współpracę w różnych obszarach.

Bez względu na to, jak zmieni się sytuacja międzynarodowa, stanowisko UE dotyczące „strategicznej autonomii” nie powinno się zmieniać, powiedział Le Drian. (CGTN)

 

za People’s Daily