Liberalny rząd przygotowuje się do wydania do 100 miliardów dolarów, aby uruchomić gospodarkę po pandemii, mimo rekordowego deficytu w wysokości ponad 381 miliardów dolarów w bieżącym roku podatkowym.

W długo oczekiwanym oświadczeniu ekonomicznym, przedłożonym w poniedziałek 30 listopada, minister finansów Chrystia Freeland zapewniła, że priorytetem rządu jest uczynienie „wszystkiego, co w jego mocy”, aby pomóc Kanadyjczykom i firmom zachować  wypłacalność i zagwarantować bezpieczeństwo pracowników i klientów

Wartość pakietu krótkoterminowych środków stymulacyjnych wyniesie od 70 do 100 miliardów dolarów na mniej więcej trzy lata.

Wydatki stymulacyjne – będą miały  na celu zbudowanie bardziej ekologicznej, bardziej inkluzywnej, bardziej innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki. Zostaną wprowadzone po uruchomieniu dystrybucji szczepionki i przywróceniu normalnego życia.

„Kiedy wirus znajdzie się pod kontrolą, a nasza gospodarka będzie gotowa, zastosujemy ambitny pakiet stymulacyjny, aby przyspieszyć powrót do zdrowia” –  stwierdziła Freeland w oświadczeniu odczytanym  w Izbie Gmin.

„Wydając w przybliżeniu od trzech do czterech procent PKB w ciągu trzech lat, nasz rząd dokona starannie przemyślanych, ukierunkowanych i znaczących inwestycji, aby stworzyć miejsca pracy i pobudzić wzrost”.

Freeland zapewniła że ​​dług jest do opanowania, ze względu na dobre wyniki gospodarcze Kanady w przeszłości i niskie stopy procentowe.

Freeland dodała, że rząd nie powtórzy “błędów” popełnionych po recesji w 2008 r., kiedy rząd federalny wprowadził środki oszczędnościowe w celu ograniczenia wydatków.

Ottawa będzie śledzić postępy gospodarcze poprzez monitorowanie wskaźnika zatrudnienia, całkowitej liczby przepracowanych godzin i poziomu bezrobocia w gospodarce, aby określić, kiedy zakończyć wydatki stymulacyjne.

Dzisiejsze oświadczenie ekonomiczne obiecuje fundusz w wysokości 1 miliarda dolarów na pomoc prowincjom i terytoriom w poprawie kontroli zakażeń COVID-19 w placówkach opieki długoterminowej.

Zauważając, że pandemia sprawiła, iż ​​wiele rodzin z klasy średniej boryka się z problemami, rząd proponuje również tymczasowe wsparcie w 2021 r. w wysokości do 1200 dol. na każde dziecko poniżej szóstego roku życia dla rodzin o niskich i średnich dochodach kwalifikujących się do kanadyjskiego zasiłku rodzinnego (CCB).

Freeland dodała, że rząd federalny kładzie podwaliny pod ogólnokrajowy system opieki przedszkolnej  a więcej szczegółów znajdzie się w przyszłorocznym budżecie federalnym.

„Mówię to zarówno jako pracująca matka, jak i jako minister finansów – Kanada nie będzie naprawdę konkurencyjna, dopóki wszystkie kanadyjskie kobiety nie będą miały dostępu do przystępnej opieki nad dziećmi, której potrzebujemy, aby wesprzeć ich udział w rynku pracy w naszym kraju” – powiedziała minister Freeland.

Poniedziałkowa aktualizacja fiskalna przewiduje, że do końca marca 2021 r. deficyt osiągnie 381,6 mld dol. i może wzrosnąć jeszcze wyżej w zależności od czynników, takich jak dotkliwość przestojów i wskaźnik zakażeń COVID-19.

Nazywając liberalny plan wzrostu „dalekosiężnym i transformacyjnym”, Freeland powiedziała, że choć na końcu tunelu jest światło, najtrudniejsze dni pandemii mogą nadejść w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

„Wszyscy jesteśmy zmęczeni. Ale wiemy też,  że lepsze dni nadchodzą, że będzie szczepionka. Aby dotrzeć do tej chwili, musimy najpierw pomóc sobie nawzajem w przetrwaniu zimy”.