Rząd federalny po raz trzeci opóźnia wprowadzenie przepisów regulujących oznaczanie broni. Gry Trudeau doszedł do władzy, obiecywał, że prawo zostanie zmienione od razu po wyborach. Potem przesuwano termin w maju 2017 roku i listopadzie 2018.

Tymczasem Public Safety Canada ogłosiło, że regulacje, które miały zacząć obowiązywać 1 grudnia tego roku, wejdą w życie 1 grudnia 2023. Pierwsze wersje nowych przepisów pojawiły się w 2004 roku i miały pomóc policji w śledzeniu podejrzanych w sprawach związanych z używanie broni palnej.

Departament oświadczył, że konsultował się z agencjami odpowiedzialnymi za egzekwowanie prawa i doszedł do wniosku, że przepisy w obecnej formie byłyby nieefektywne w sytuacji, gdy brakuje odpowiednich wymagań dotyczących ewidencji broni z kategorii “non-restricted”.

Nowe przepisy wymagają, by broń wyprodukowana w Kanadzie była oznaczona nazwiskiem producenta, numerem seryjnym i krajem pochodzenia “Canada” lub “CA”. Broń z importu również nosiłaby oznaczenie “Canada” lub “CA” oraz dwie ostatnie cyfry roku importu.