“Dotarła do mnie bardzo smutna wiadomość. Dziś zmarł Pan Michał Marusik, poseł do Parlamentu Europejskiego w latach 2014-2019, prezes Kongresu Nowej Prawicy, w latach 80′ uczestnik strajków w Rafinerii Gdańskiej, człowiek ideowej prawicy” – napisał gdański radny Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Majewski.

Majewski podziękował śp. Marusikowi za godziny rozmów o sprawach politycznych, gospodarczych, ideowych gdy był jego asystentem.

Michał Marusik urodził się w 1951 r. w Skrzynkach. Był absolwent Technikum Chemicznego w Tomaszowie Mazowieckim. Działał w gdańskich środowiskach opozycyjnych, a w sierpniu 1980 r. był jednym z organizatorów strajku w swoim zakładzie rafineryjnym.

Od 1992 r. był członkiem Unii Polityki Realnej. Bez powodzenia kandydował do Sejmu w 2005 r. z listy Platformy Janusza Korwin-Mikke i w 2007 r. z listy LPR (w ramach porozumienia wyborczego tej partii z UPR) w okręgu gdańskim oraz do Parlamentu Europejskiego w 2009 r. z listy UPR w okręgu pomorskim.

W 2010 r. współtworzył partię Unia Polityki Realnej – Wolność i Praworządność (od 2011 r. działającą jako Kongres Nowej Prawicy), gdzie objął funkcję szefa rady sygnatariuszy. Zdobył mandat europosła w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r.

5 stycznia 2015 r. został wybrany na nowego prezesa Kongresu Nowej Prawicy.