Rząd federalny od początku pandemii zaleca obywatelom, by nie odbywali podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Posłowie obywatelom zalecają, ale sami nie do końca się do zaleceń stosują.

Przykładowo federalny poseł konserwatywny Calgary-Signal Hill, Ron Liepert, od marca dwa razy był w Palm Desert, Calif. Jego biuro wyjaśniło, że załatwiał ważne sprawy związane z utrzymaniem domu. Jeden z wyjazdów miał miejsce podczas obecnej przerwy w obradach parlamentu. Jego rzecznik prasowy mówi, że oba wyjazdy były konieczne, a poseł ściśle przestrzegał wytycznych agencji zdrowia.

Posłanka NDP z okręgu Churchill—Keewatinook Aski, Niki Ashton, została pozbawiona swojego stanowiska w gabinecie cieni, po tym, jak wyszło na jaw, że poleciała do Grecji do chorej babci. Wcześniej spędziła święta tylko ze swoją rodziną w Manitobie. Z oświadczenia partii wynika, że Ashton została wpuszczona do Grecji przez tamtejsze służby ze względu na ważną sytuację rodzinną. Lider NDP, Jagmeet Singh, nie wiedział wcześniej o wyjeździe.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Bloc Québécois podaje, że żaden z jego posłów nie opuszczał Kanady od marca.

Biuro premiera Justina Trudeau poinformowało, że Trudeau spędził Święta w regionie Ottawy. W ostatnim czasie ministrowie i liberalni posłowie nie podróżowali.

W Albercie w zeszłym tygodniu premier Jason Kenney nakazał posłom, którzy udali się za granicę, powrót do kraju. Jednocześnie zaznaczył, że nie planuje sankcji wobec tych, którzy wyjechali. Wróciła więc minister ds. miejskich Tracy Allard, która była na Hawajach. Poseł Lesser Slave Lake, Pat Rehn, oświadczył na fejsbuku, że wraca z Meksyku. Przeprosił za to, że zdecydował się na “wcześniej planowany wyjazd z rodziną po pracowitej sesji parlamentu”. Jason Stephan, poseł Red Deer-South, przyjechał z powrotem ze Stanów Zjednoczonych. Podobnie poseł Calgary-Klein, Jeremy Nixon, który był na Hawajach, i posłanka Calgary-Peigan, Tanya Fir, która pojechała do USA do siostry.

W Ontario głośno było o byłym już ministrze finansów Rodzie Phillipsie. Po powrocie Phillips stwierdził, że podróż na Karaiby była “głupim błędem”. Podał się do dymisji. Premier Doug Ford powiedział, że nie wiedział o zamiarze wyjazdu swojego ministra. Stwierdził jednak, że później mógł poprosić go o powrót do Kanady.

Kolejnym krytykowanym ministrem prowincyjnym jest Joe Hargrave z Saskatchewan. Hargrave był w okresie świątecznym w Palm Springs, Calif., by sfinalizować sprzedaż domu. Powiedział, że poinformował premiera Scotta Moe o planie wyjazdu i zaznaczył, że potem podda się kwarantannie. Moe w osobnym stwierdzeniu wyraził nadzieję, że Hargrave dostosuje się do zaleceń agencji zdrowia publicznego. Hargrave potem przeprosił, ale nie zamierza ustąpić ze stanowiska.

Poseł liberalny do parlamentu Quebecu, Pierre Arcand, poleciał z żoną na urlop na Barbados. Potem stwierdził, że żałuje. Arcand i jego żona poddali się testom na COVID-19 przed wyjazdem i po powrocie.

Z kolei poseł Coalition Avenir Québec, Youri Chassin, był w Peru u swojej partnerki, której nie widział prawie przez rok. Chassin stara się o ściągnięcie partnerki do Kanady w ramach programu sponsorskiego, ale procedury imigracyjne ze względu na pandemię są teraz mocno opóźnione. Chassin powiedział, że premier prowincji, François Legault, zgodził sie na jego wyjazd.