W grudniu 2020 r. premier Ontario Doug Ford powiedział, że dane  telefonów komórkowych, do których jego rząd ma wgląd, wskazują, iż wiele osób nie przestrzega ograniczeń kwarantanny COVID. Zrodziło to pytania na jakiej podstawie rząd otrzymał te dane.

„Dzięki telefonii komórkowej widzimy, że ludzie nie poddają się kwarantannie co najmniej około 25%  – mówił Doug Ford na konferencji prasowej 21 grudnia .

Ford komentował dane z telefonów komórkowych podczas konferencji prasowej, na której wezwał kanadyjski rząd federalny do wprowadzenia silniejszych środków kontroli granicznej pod kątem COVID-19.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Portal True North News po raz pierwszy poinformował, że biuro Forda jest bardzo pilnie strzeże informacji  w jaki sposób uzyskało dane z telefonów komórkowych

Portal LifeSiteNews skontaktował się z biurem Douga Forda, aby zapytać o dane, na które  Ford powołał się 21 grudnia, pytając, skąd pochodzą i jak szerokie jest ich  spektrum.

Ivana Yelich, dyrektor ds. relacji z mediami odpowiedziała LifeSiteNews że dane zostały  przekazane od dostawców zewnętrznych i dotyczą w szczególności mieszkańców Ontario, którzy wrócili z Stanów Zjednoczonych.

„Zanonimizowane dane komórkowe pokazują, że podróżni, którzy nie są niezbędni, przybywając do Ontario ze Stanów Zjednoczonych spędzają w domu tylko 77 procent czasu zalecanego 2-tygodniowego okresu kwarantanny” – powiedział Yelich dla LifeSiteNews.

„Monitorowanie telefonów komórkowych obywateli bez nakazu sądowego , w tym lokalizacji i śledzenie danych, jest nielegalne i niekonstytucyjne” – powiedział Jay Cameron, kierownik ds. postępowań sądowych w Centrum Sprawiedliwości na rzecz Wolności Konstytucyjnych (JCCF).

Rząd Forda nigdy nie przyznał publicznie, że posiada dane z telefonów komórkowych, ale w marcu 2020 roku Ford odpowiedział, że „wszystko jest teraz na stole”, kiedy zapytano go, czy jego rząd zechciałby wykorzystać dane telefonu komórkowego do pomocy w śledzeniu kontaktów.