Facebook zablokował  możliwość zamieszczania odnośników do mediów. Od czwartku użytkownicy z Australii nie mogą zamieścić na Facebooku żadnych odnośników do portali informacyjnych. Administratorzy profilów australijskich środków masowego przekazu mogli w czwartek zamieszczać na Facebooku odnośniki do swoich treści, ale pozostawały one niewidoczne dla użytkowników z Australii.

Jest to reakcja  podatek jakim Australia chce obłożyć wielkie platformy cyfrowe. Zakłada on naliczanie opłat od ruchu użytkowników jaki wywołały na platformach treści zamieszczone przez australijskie środki masowego przekazu. Politycy tłumaczą, że wielkie platformy cyfrowe w poważnym zakresie zachwiały przepływami na rynku reklamy, pozbawiając tradycyjne media dotychczasowych zamówień i zdobywając na tym rynku monopolistyczną pozycję.

„Proponowane prawo zasadniczo nie wyraża zrozumienia relacji między naszą platformą a wydawcami, którzy używają jej do udostępniania treści informacyjnych” – skomentował posunięcie  zarząd Facebooka – „Postawiło nas to przed trudnym wyborem: spróbować zastosować się do prawa, które ignoruje realia tej relacji lub wstrzymać przyzwolenie na treści informacyjne w Australii w ramach naszych usług. Z ciężkim sercem wybieramy to drugie”.

Posunięcie Facebooka wywołało w Australii falę krytyki, jak relacjonuje Al Jazeera, tym bardziej, że zablokowane zostały również strony z krytycznymi informacjami, strony australijskiego ministerstwa zdrowia oraz zakładów ochrony zdrowia czy straży pożarnej.

„Nie chodzi tylko o Australię” – powiedział katarskiej telewizji przewodniczący australijskiego związku pracowników mediów Marcus Strom – „Martwią ich światowy precedens. To klasyczne monopolistyczny posunięcie potężnej firmy próbującej dyktować, co ma robić społeczeństwo, gdy w społeczeństwie demokratycznym to społeczeństwo obywatelskie musi określać sposób działania firm technologicznych”.

aljezeera.com/kresy.pl/goniec