Prezydent Andrzej Duda podpisze w poniedziałek ustawę w sprawie 14. emerytury – dowiedziała się PAP nieoficjalnie w Kancelarii Prezydenta RP. Tzw. 14. świadczenie ma być wypłacane w listopadzie w wysokości minimalnej emerytury, która będzie wówczas wynosiła 1250,88 zł brutto.

Zgodnie z szacunkami, “czternastki” otrzyma 9,1 mln osób. Nie wszyscy dostaną jednak świadczenie w takiej samej kwocie, ponieważ w ustawie przewidziano próg dochodowy w wysokości 2900 zł brutto. Oznacza to, że ok. 1,2 mln osób pobierających wyższe emerytury będzie miało czternastki pomniejszane zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę (czyli czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł).

Na wypłatę czternastek rząd przeznaczył ok. 11,4 mld zł. Większość emerytów i rencistów dodatkowe świadczenie otrzyma w listopadzie. W wyjątkowych sytuacjach czternastki będą wypłacane w grudniu – w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych – i w styczniu 2022 roku – w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dodatkowo w kwietniu seniorzy otrzymają 13. emeryturą. Dodatek ten przysługuje wszystkim emerytom i rencistom bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.