W lutym – pomimo tygodnia mrozów – straż graniczna USA zatrzymała 100 441  osób usiłujących nielegalnie przekroczyć granicę południową, wynika z danych Customs and Border Protection (CBP).

Kolejne 26 000 osób uniknęło pochwycenia – wynika z wewnętrznych szacunków służb.

Liczba lutowa to prawie trzykrotność zatrzymań z lutego 2020 r.,  Wielu z tych, którzy obecnie przekraczają granicę, to nieletni bez opieki (9 457 w lutym), których nie można zawrócić, jeśli pochodzą z kraju innego niż Meksyk.

Nieletni, którzy nielegalnie przekraczają granicę, muszą zostać przekazani do Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) w ciągu 72 godzin, ale sama liczba nieletnich przytłoczyła system.  HHS właśnie otworzył drugą placówkę dla rosnącej liczby nieletnich.

8 marca Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) ogłosił, że poszukuje wolontariuszy spośród swoich agencji do pomocy w radzeniu sobie z „przytłaczającym” wzrostem przypadków na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem.

Liczba nielegalnych przekroczeń granicy na południowej granicy stale rośnie od października 2020 r. Liczba zatrzymań w okresie od października 2020 r. do stycznia 2021 r. wyniosła 296 259, podczas gdy w tym samym okresie rok wcześniej, według danych CBP, doszło do 164 932 zatrzymań.

 za Epoch Times