Od 15 do 20 tys. koronasceptyków protestowało w sobotę w Kassel w niemieckim kraju związkowym Hesja przeciwko ograniczeniom, związanym z pandemią koronawirusa. Filmy nagrane w czasie demonstracji pokazują masowe starcia z policją. Funkcjonariusze użyli gazu pieprzowego i armatki wodnej.

Wbrew zarządzeniom władz miasta, tysiące ludzi zebrały się w sobotę w centrum Kassel i uformowały pochód. Większość nie przestrzegała wymogu noszenia ochrony ust i nosa – poinformował w sobotę dziennik “Welt”.

Podczas demonstracji dochodziło do starć z policją. Dziennikarze także byli zaczepiani i znieważani. Policja potwierdziła, że użyła pałek i gazu pieprzowego. Poinformowała o “kilku atakach” protestujących na funkcjonariuszy. Doszło do zatrzymań.

“Nie tolerujemy takich ataków. Pokojowy protest wygląda inaczej” – napisała policja na Twitterze.

Policja podała, że w okolicy Kassel Altmarkt demonstranci rzucali butelkami w przedstawicieli służb porządkowych i próbowali przebić się przez kordon. Funkcjonariusze użyli wtedy armatki wodnej.

Policja szacuje, że w sobotę w Kassel było od 15 do 20 tys. demonstrantów.

Siły policyjne Hesji otrzymały wsparcie ze strony Nadrenii Północnej-Westfalii, Turyngii i Nadrenii-Palatynatu. W akcji brała też udział policja federalna.

Zgodnie z piątkowym orzeczeniem Heskiego Sądu Administracyjnego (VGH) demonstracje były dozwolone tylko na terenach wystawowych Schwanenwiese, gdzie mogło się zebrać do 5 tys. osób, oraz na przylegającym do nich Platz der Deutschen Einheit, gdzie mogło przebywać maksymalnie tysiąc osób.

Z Berlina Berenika Lemańczyk

 

pap