W Nowym Brunszwiku pojawiła się nowa, tajemnicza choroba neurologiczna. Pod pewnymi względami jej objawy są podobne do choroby Creutzfeldta-Jakoba.

Z wewnętrznej notatki agencji zdrowia publicznego wynika, że po raz pierwszy zdiagnozowano ją w 2015 roku. Występuje u osób z różnych grup wiekowych. Przypadki są skoncentrowane na półwyspie Acadia i w regionie Moncton. Zidentyfikowano 43 przypadki, a pięć osób zmarło.

Od czasu publikacji takich wiadomości w środę, mieszkańcy wymienionych rejonów zaczęli się zastanawiać, co powinni w takiej sytuacji robić i jak się chronić. “Nie wiemy co to jest i dlaczego występuje tylko tutaj”, mówi Anita Savoie Robichaud, burmistrz Shippagan. Yvon Godin, burmistrz Bertrand, miejscowości położonej również na półwyspie Acadia, bardziej na północ niż Shippagan, przyznaje, że bardzo się martwi. Mieszkańcy pytają o tajemniczą chorobę, skąd się bierze, czy to ma związek z mięsem łosi albo jeleni, czy jest zakaźna. “Musimy jak najszybciej wiedzieć, co powoduje tę chorobę”, dodaje.

Dr Neil Cashman, profesor University of British Columbia, jest neurologiem i specjalizuje się w chorobach wywoływanych przez priony. Należy do grupy, która bada nieznaną chorobę. Zespoły naukowców i epidemiologów zaczęły pracę rok temu. Teraz Cashman ma nadzieję, że prace przyspieszą. Wiele osób oferuje pomoc.

Cashman mówi, że wszystkie dowody wskazują na to, że choroba nie jest wywoływana przez priony, tak jak choroba Creutzfeldta-Jakoba. Przyzynaje, że pod tym względem wyniki trzech przeprowadzonych autopsji były dla niego zaskakujące.

Innym wytłumaczeniem mogłyby być jakieś toksyny. Charakterystyczny i ograniczony region występowania choroby przemawia za tym, że wywołuje ją jakaś toksyna obecne w danym środowisku. Może to być np. B-metyloamino-L-alanina (BMAA), toksyna wydzielana przez bakterie, które mogą się zbierać w rybach i skorupiakach. Inna możliwość to kwas domoikowy, aminokwas produkowany przez skorupiaki, występujący w sardynkach.

Cashman mówi, że potrzebne są badania, ale nikt nie wie, jak długo mogą potrwać.