Muzułmanie rozpoczynają Ramadan. Ich miesięczny post po raz drugi wypada w czasie lockdownu w Ontario. Codziennie od wschodu do zachodu słońca nie pija i nie jedzą. W tym roku trwa akcja szczepień i część społeczności muzułmańskiej zastanawia się, czy przyjęcie szczepionki to złamanie zasad postu.

Aarij Anwer, imam i koordynator ds. edukacji islamskiej w London Muslim Mosque, mówi, że wiele razy zwracali się do niego wierni z takimi wątpliwościami. Pytali, czy powinni przełożyć termin szczepienia. Odpowiedź jednak brzmi: nie, nie trzeba niczego przekładać. Szczepienie nie łamie zasad postu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Anwer stara się walczyć z dezinformacją i namawia muzułmanów do szczepień. Tłumaczy, że zastrzyki z substancjami, które nie są odżywcze, czyli np. szczepionki, nie mają wpływu na post. Osoba może się zaszczepić i nie złamie zasad.

Pielęgniarka Nour Al-Farawi powtarza, że szczepienia są ważne dla wszystkich i trzeba się zaszczepić jak najszybciej, nawet w czasie Ramadanu. Wiadomo, że zastrzyk domięśniowy nie jest formą odżywiania i dlatego jest dozwolony, mówi. Przekonuje, żeby się nie bać możliwych efektów ubocznych, większość jest łagodna i nie trwa długo.

Szczepienia rekomenduje też Canadian Muslim COVID-19 Task Force, grupa powołana do informowania o koronawirusie w sposób odpowiedni dla kultury muzułmańskiej. Doradcy wyjaśniają, że osoba może przerwać post, jeśli po szczepionce wystąpią efekty uboczne i jej stan będzie się pogarszać.