Kanadyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło w niedzielę zaniepokojenie w związku ze wzrostem napięcia na Bliskim Wschodzie wokół Iranu.

W niedzielę prezydent Stanów Zjednoczonych rozesłał tweet, w którym stwierdza, że jeśli Iran chce walczyć, to będzie to oznaczało oficjalnie koniec Iranu,

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Ten zapalny tweet pojawia się w momencie, kiedy stosunki między Waszyngtonem a Teheranem stają się coraz bardziej napięte, wzbudzając na całym świecie obawy o potencjalne konflikt militarny.

Stany Zjednoczone oskarżają Iran o wysuwanie gróźb pod adresem amerykańskich interesów oraz sił zbrojnych; Teheran uważa amerykańskie posunięcia za wojnę psychologiczną oraz grę polityczną.

Demokraci w Kongresie zaprosili byłego dyrektora CIA Johna Brannana aby poinformował ich o sytuacji w Iranie w przyszłym tygodniu. Brennan jest głośnym krytykiem prezydenta Donalda Trumpa.

Rzecznik kanadyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych stwierdził, że Kanada jest bardzo zaniepokojona eskalację napięć i popiera dyplomatyczne oraz konstruktywne podejście do tej sytuacji; sprzeciwiamy się popieraniu przez Iran organizacji terrorystycznych, jego groźbom pod adresem Izraela, a także programowi rakiet balistycznych oraz trwającemu wciąż naruszaniu praw człowieka i wspieraniu morderczego reżimu Assada w Syrii, wzywamy Iran do kontynuowania swoich zobowiązań w ramach wspólnego, kompleksowego planu działania – głosi oświadczenie kanadyjskiego MSZ.

Zdaniem niektórych polityków amerykańskich Trump prowadzi USA na niebezpieczną wojnę z Iranem – niezależnie od tego, co mówi wskazują na to działania jego administracji. Wojna z Iranem byłaby o wiele bardziej kosztowna i bardziej niszczycielska i niebezpieczna niż wojna z Irakiem.