Kanada jest gotowa pomóc Indiom w walce z koronawirusem. W Indiach odnotowuje się rekordowe liczby zachorowań i zgonów na COVID-19.

Minister ds. zamówień publicznych, Anita Anand, powiedziała, że rząd jest w stałym kontakcie z Indiami. Zapewniła, że Kanada ma możliwość wysłania środków ochrony osobistej i respiratorów oraz innych rzeczy, które mogą okazać się użyteczne.

Anand powiedziała, że Kanada zamówiła 2,7 miliarda sztuk środków ochrony osobistej, z czego 1,5 miliarda zostało już dostarczone.

W Indiach w sobotę po raz trzeci z rzędu padł dzienny światowy rekord liczby nowych przypadków COVID-19 – 346 786. Wtedy też tamtejsze ministerstwo zdrowia podało, że z powodu zakażenia koronawirusem w ciągu ostatniej doby zmarły 2624 osoby. Tym samym w sobotę liczba wszystkich zmarłych na COVID-19 w Indiach wynosiła 189 544 osoby. Koronawirusa wykryto łącznie u ponad 16 milionów mieszkańców Indii, czyli nieco mniej niż w USA.

Dr Sudhanshu Bankata, dyrektor Batra Hospital, głównego szpitala w New Delhi, powiedział, że zaczyna brakować tlenu. Potem dodał, że gdy go zabraknie, wtedy już nic nie da się zrobić.

Eksperci ds. służby zdrowia obwiniają indyjskich polityków o doprowadzenie do kryzysu. Uważają, że po pierwszej fali, gdy liczba zachorowań malała, należało wprowadzić zmiany w systemie opieki medycznej.

W Indiach szerzy się podwójnie zmutowany wirus B.1.617. Zawiera dwie mutacje, L452R i E484Q. W tym przypadku szczepionki mogą być mniej skuteczne.

Kanada wprowadziła 30-dniowy zakaz przyjmowania lotów pasażerskich z Indii i Pakistanu. W piątku liczba wykrytych przypadków wariantu B.1.617 w Kanadzie wynosiła 77. Zakażenie zmutowanym koronawirusem stwierdzono u osób z Ontario, Alberty, Kolumbii Brytyjskiej i Quebecu.