Peel Public Health ogłosiło częściowe zamknięcie dwóch centrów realizacji zamówień Amazon z powodu niewielkich ognisk koronawirusa. Centra są zlokalizowane w Brampton przy 8050 Heritage Rd. i w Bolton przy 12724 Coleraine Dr. Musiały zostać zamknięte w piątek o północy. Peel Public Health podało, że kierownictwo i pracownicy zostali powiadomieni o decyzji.

Agencja zdrowia wyjaśniła, że zakłady pracy są zamykane w oparciu o sekcję 22 ontaryjskeigo Health Protection and Promotion Act. Częściowe zamknięcie oznacza zwolnienie konkretnej zmiany lub zamknięcie części przestrzeni w miejscu pracy.

Peel Public Health dodaje, że decyzje o zamknięciu są wydawane, gdy w danym zakładzie pracy odnotowanych jest co najmniej pięć przypadków COVID-19 w ciągu dwóch tygodni, przy czym wiadomo, że do zakażenia doszło w miejscu pracy.

Dr Lawrence Loh, regionalny główny urzędnik medyczny, powiedział w sobotę, że agencja zdrowia zidentyfikowała w piątek 11 miejsc pracy, którym nadano priorytet do inspekcji. Spośród tych 11 zamknięto właśnie dwa centra realizacji zamówień Amazona, a w przypadku trzech innych zakładów pracy okazało się, że miejsca te już są zamknięte bez zalecenia ze strony Peel Public Health. Loh dodał, że nie w każdej pracy możliwe jest wykonywanie obowiązków pracowniczych z domu. Do tego w regionie Peel sporo pracowników jest zatrudnionych tymczasowo lub w innych sposób ich miejsce pracy jest zagrożone.

Amazon wydał oświadczenie w sobotę, w którym przekazał, że trzy zmiany w Brampton i jedna zmiana w Bolton zostały czasowo zawieszone. Podczas ostatniej rundy obowiązkowych testów około 1 proc. wyników było pozytywnych. Zdaniem pracodawcy ryzyko rozwoju ognisk COVID-19 jest niewielkie, nie mniej jednak musi się stosować do nakazów Peel Public Health. Zamknięcie może mieć wpływ na dostawy do klientów, ale będzie to krótkotrwałe.

Zarówno w Brampton, jak i w Bolton pracownicy Amazona są podzieleni na 18 zmian. Wszyscy otrzymają pełną pensję i normalne dodatki do pensji.

Amazon nie podał, ile przypadków COVID-19 wykryto. Nie sprecyzował też, ilu pracowników nie będzie przychodzić do pracy w związku z częściowym zamknięciem.

Peel Public Health podaje, że wszelkie zamknięcia zakładów pracy mogą trwać do 10 dni. W tym czasie wszyscy pracownicy, których to dotyczy, muszą poddać się izolacji. Nie mogą pracować w innych miejscach.

W zeszłą środę burmistrz Bonnie Crombie powiedziała, że w regionie Peel mamy około 100 aktywnych ognisk COVID-19 w miejscach pracy. Od początku pandemii stwierdzono 402 takie ogniska.