Fot. FLCKR Cinzia A. Rizzo Palantir

Szef firmy analitycznej Palantir Technologies Inc (PLTR.N) zarobił w zeszłym roku miliard dolarów po wejściu firmy, której jest współzałożycielem, na giełdę, jak wykazały opublikowane w czwartek dokumenty.

Dyrektor generalny Alexander Karp otrzymał wynagrodzenie w wysokości 1,10 miliarda dolarów.

Karp, którego ojciec jest Żydem, a matka Afroamerykanką określa siebie jako socjalistę  i postępowca. W 2017 roku został nagrany podczas spotkania firmy Palantir, gdy twierdził, że odrzucił zaproszenie od prezydenta Trumpa, mówiąc: „Niczego w nim nie szanuję ”.  Uważa, że firmy technologiczne, takie jak Palantir, mają obowiązek wspierać amerykańskie wojsko.

Znany ze współpracy z Centralną Agencją Wywiadowczą i innymi organami rządowymi, Palantir wszedł na giełdę we wrześniu i zyskał ponad dwuipółkrotną cenę debiutu.

Współzałożyciel i prezes Steven Cohen otrzymał 192 miliony dolarów, w porównaniu z 16,1 miliona dolarów w 2019 roku.

Firma analizuje duże ilości danych dla agencji obronnych i wywiadowczych rządu USA, globalnych banków i firm energetycznych, a jej działalność spotkała się z ostrą krytyką inwestorów i mediów.

Współpracuje również z dużymi firmami z sektora prywatnego, w tym Rio Tinto i IBM w zakresie analizy danych. Założona została z wkładem 2 mln dol. od CIA.

Palantir Technologies  została założona przez Petera Thiela (Google) Nathana Gettings, Joe Lonsdale’a , Stephena Cohena i Alexa Karpa w 2003 roku. Nazwa firmy wywodzi się od “Władcy Pierścieni”, gdzie magiczne  kamienie palantíri pozwalały zobaczyć wszystko i wszędzie.

Znana jest w szczególności z trzech projektów: Palantir Gotham, Palantir Metropolis i Palantir Foundry. Palantir Gotham jest używany przez analityków ds. zwalczania terroryzmu w biurach United States Intelligence Community (USIC) i Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych . Gotham był również używany przez analityków cybernetycznych w Information Warfare Monitor , kanadyjskiej publiczno-prywatnej inicjatywie, która działała od 2003 do 2012 roku pod egidą Rafała Rohozinskiego.

Z Palantir Metropolis korzystają fundusze hedgingowe , banki i firmy świadczące usługi finansowe zaś  Palantir Foundry jest używana przez klientów korporacyjnych, takich jak Morgan Stanley , Merck KGaA, Airbus i Fiat Chrysler Automobiles NV.

Pierwotnymi klientami Palantira były agencje federalne United States Intelligence Community.

Od tego czasu rozszerzyła swoją bazę klientów, aby obsługiwać władze państwowe i lokalne, a także firmy prywatne z branży finansowej i opieki zdrowotnej.