Według Wall Street Journal Melinda French Gates zaczęła rozmawiać z prawnikami zajmującymi się rozwodami na ponad rok przed ogłoszeniem jej rozstania z Billem Gatesem , częściowo z powodu obaw związanych z kontaktami jej męża z skazanym pedofilem Jeffreyem Epsteinem.

Według gazety, jej niepokój związany z związkami jej męża z Epsteinem sięga co najmniej 2013 roku.
New York Times poinformował w październiku 2019 r., że miliarder spotkał się z Epsteinem kilka razy.  Rzeczniczka współzałożyciela Microsoft Corp. powiedziała wówczas, że spotkania koncentrowały się na filantropii. Epstein zmarł w więzieniu dwa miesiące wcześniej, czekając na proces w związku z zarzutami federalnymi związanymi z wykorzystywaniem nieletnich.

Rozwód został wynegocjowany podczas pandemii, z udziałem zespołów prawników współpracujących z mediatorem w celu podziału majątku, który według Bloomberg Billionaires Index opiewa na 145 miliardów dolarów.

Na kilka dni przed śmiercią w więzieniu w Nowym Jorku Epstein wyznaczył mało znanego inwestora venture capital w dziedzinie biotechnologii o nazwisku Boris Nikolic jako wykonawcę swojego testamentu. Nikolic pracował jako doradca naukowy Billa Gatesa, a ostatnio sfinansował kilkanaście firm zajmujących się edycją genów i innymi technologiami medycznymi.

W przesłanym wówczas e-mailem oświadczeniu Nikolic powiedział Bloombergowi, że Epstein nie konsultował z nim sprawy testamentu i że nie ma zamiaru wypełniać obowiązków.

Książka Dylana Howarda: Dead Men Tell No Tales przedstawia teorię, że Ghislaine Maxwell i Jeffrey Epstein byli izraelskimi szpiegami, ponoć zmarły ojciec Ghislaine, Robert Maxwell, przedstawił Jeffreya prowadzącym z Mossadu, zanim zmarł w 1991 roku w tajemniczych okolicznościach. Robert — który również był szpiegiem Mossadu, według źródeł tej książki — powiedział im, by „zaakceptowali” Jeffreya — czytamy w Daily Mail.

Epstein i Ghislaine zwabiali następnie znanych polityków i celebrytów do seksu z nieletnimi dziewczynami, który filmowali a nagrania używali do szantażu. Kilka jego ofiar twierdzi, że w domach zainstalowano kamery i że Epstein przechował materiał w bezpiecznym miejscu.

Teoria opiera się na przekonaniu, że Robert Maxwell, ojciec Ghislaine’a, który zmarł w tajemniczych okolicznościach w 1991 roku wypadając z jachtu, był także szpiegiem Mossadu — co twierdzono od lat, ale czego nigdy nie udowodniono.