We wszystkich prowincjach w całym kraju nadal obowiązują znaczne ograniczenia w podróżowaniu, ale stały wzrost liczby zaszczepionych może oznaczać, że Kanadyjczycy będą mogli zrealizować swoje krajowe plany urlopowe przynajmniej przez część nadchodzącego lata.

„Właściwie jestem nastawiona dość optymistycznie” – stwierdziła dr Lynora Saxinger, specjalista chorób zakaźnych w szpitalu University of Alberta. „Nie wiem, czy planowałabym coś na czerwiec, ale patrząc na koniec lipca i sierpnia, zdziwiłabym się, gdybyśmy nie mieli możliwości podróżowania po naszej własnej prowincji na pewno, a najprawdopodobniej również między prowincjami ” .

Saxinger powiedział, że nawet jeśli wprowadzanie szczepionek nie jest zakończone, doświadczenia z innych krajów sugerują, że gdy liczba zaszczepionych osób dorosłych wynosi od 50 do 60%, transmisja spada bardzo wyraźnie.

„W tej chwili wygląda to całkiem obiecująco, ponieważ wskaźnik szczepień obecnie pięknie rośnie” – powiedziała.

Dr Philippe Lagace-Wiens, adiunkt mikrobiologii medycznej na Uniwersytecie w Manitobie, zgadza się, że „na końcu tunelu widać już światło”.

Zakładając, że przyjmowanie szczepionek jest dobre, powiedział, że „nie widzi medycznego powodu, dla którego nie moglibyśmy podróżować między prowincjami”.

„Szczególnie  w lipcu i sierpniu” – powiedział.   Ponad 40 procent ludzi w Kanadzie otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19.