Plan otwarcia Ontario zależy od wyszczepiania, im więcej zaszczepionych tym szybsze “otwarcie”

Rząd Forda ogłosił trzyetapowy plan ponownego otwarcia powiązany ze wskaźnikami wyszczepiania, mógłby on pozwolić na wznowienie posiłków na patio i ponowne otwarcie  sklepów detalicznych na osobiste zakupy już w czerwcu.

Zgodnie z planem ogłoszonym w czwartek po południu, rząd Ontario zacznie zezwalać na spotkania na świeżym powietrzu dla maksymalnie pięciu osób od soboty, jednocześnie ponownie otwierając większość obiektów rekreacyjnych, w tym pól golfowych, z nakazem zachowania dystansu społecznego.

Pierwszy etap miałby się rozpocząć około dwa tygodnie po tym, jak 60 procent kwalifikujących się dorosłych otrzyma pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Rząd Forda wyznaczył 14 czerwca jako docelową datę rozpoczęcia tego etapu, ale minister zdrowia Christine Elliott przyznała w czwartek, że jest „możliwe” rozpoczęcie go wcześniej, biorąc pod uwagę, że prawie 60 procent dorosłych otrzymało już pierwszą dawka.

W pierwszym etapie “zbędne” sklepy detaliczne będą mogły zostać ponownie otwarte przy 15% pojemności, a bary i restauracje będą mogły oferować posiłki na świeżym powietrzu przy maksymalnie czteroosobowych stołach.

W drugim etapie dozwolone będą również spotkania na świeżym powietrzu do 10 osób, ale spotkania w pomieszczeniach pozostaną zabronione.

W ramach pierwszego etapu ponownie zostaną otwarte półkolonie, pola namiotowe i parki prowincyjne, a także odkryte baseny i brodziki.

„Szybkość, z jaką przejdziemy przez to ponowne otwarcie, sprowadza się do jednego – jak szybko zaszczepimy ludzi – i wszyscy mamy w tym udział” – powiedział Premier Doug Ford podczas konferencji prasowej w czwartek po południu. „Jeśli nie otrzymałeś jeszcze szczepionki, idź i weź ją teraz, a jeśli otrzymałeś, zachęć przyjaciela, członka rodziny lub sąsiada, aby się zaszczepili. Ponieważ nasz dzienny wskaźnik szczepień jest obecnie najważniejszym czynnikiem w naszej walce z COVID i dzięki temu możemy spodziewać się wspaniałego lata ”.

 

Drugi etap rozpocznie się co najmniej 21 dni po rozpoczęciu pierwszego etapu i będzie obejmował 70 procent dorosłych Ontario, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki COVID-19 i 20 procent osób, które zostały w pełni zaszczepione.

Na tym etapie prowincja zacznie zezwalać na małe spotkania w pomieszczeniach dla maksymalnie pięciu osób i większe spotkania na świeżym powietrzu dla maksymalnie 25 osób

Pozwoli to zakładom usługowym higieny osobistej, jak salony fryzjerskie i kosmetyczka na ponowne otwarcie oraz zwiększenie pojemności sklepów detalicznych, które nie są niezbędne, do 25%.

Praktycznie wszystkie zajęcia na świeżym powietrzu będą mogły zostać wznowione na drugim etapie, co oznacza, że ​​parki rozrywki i parki wodne mogą zostać ponownie otwarte a ligi sportowe mogą wznowić działalność.

Trzeci etap planu ponownego otwarcia oznacza pełniejszy powrót do normalnego życia, ale nie nastąpi, dopóki 70 do 80 procent dorosłych nie otrzyma co najmniej jednej dawki szczepionki COVID-19, a 25 procent zostało w pełni zaszczepionych.

Wtedy możliwe będzie spożywanie posiłków w pomieszczeniach oraz ponowne otwarcie obiektów fitness i rekreacyjnych w pomieszczeniach.