Premier Ontario Doug Ford ogłosił w środę, że szkoły w Ontario nie otworzą się ponownie na osobistą naukę aż do jesieni.

„W zeszłym tygodniu napisałem do ekspertów ds. zdrowia publicznego, medycyny i edukacji, prosząc o ich opinię na temat najlepszego rozwiązania i nie jest tajemnicą, że niektórzy z nich powiedzieli, iż dzieci powinny wracać do szkoły w ciągu ostatnich kilku tygodni roku szkolnego, ale to czego eksperci nie mogli powiedzieć to czy powrót do nauki w klasach, zanim więcej uczniów i nauczycieli zostanie zaszczepionych, nie doprowadzi do tysięcy nowych przypadków” – stwierdził Ford.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Chociaż nikt nie chce, żeby dzieci wróciły do ​​szkoły bardziej niż ja,   nie jest to ryzyko, które jestem gotowy podjąć.
Ford dodał, że “modelowanie pokazuje” „tysiące” nowych przypadków, które mogą powstać w wyniku ponownego otwarcia szkół, zanim więcej nauczycieli i uczniów otrzyma szczepionkę.

Tymczasem w przeszłości zarówno Ford, jak i minister edukacji  Lecce wielokrotnie podkreślali, że szkoły są bezpieczne, a uczniowie powinni być na zajęciach tak często, jak to możliwe.

Zmienili zdanie po zamknięciu klas w kwietniu, wskazując na bardziej zaraźliwe warianty COVID-19,  Ford powiedział, że szczególnie niepokojący jest wariant, który po raz pierwszy odkryto w Indiach. Ten wariant, znany jako B.1.617, został początkowo wykryty w Ontario 23 kwietnia. Jego zdaniem, warianty, z którymi walczy teraz prowincja, stanowią zagrożenie dla młodych ludzi. „To był trudny wybór, ale nie podejmę teraz niepotrzebnego ryzyka dla naszych dzieci” – uznał.

Uczniowie w Ontario uczą się online od 19 kwietnia, gdy prowincja stanęła w obliczu szczytu trzeciej fali pandemii. Przypadki COVID-19 znacznie spadły w Ontario w ostatnich tygodniach, a w ciągu każdego z ostatnich trzech dni zgłoszono mniej niż 1000 nowych przypadków. Siedmiodniowa średnia nowych codziennych przypadków jest teraz poniżej 1000 po raz pierwszy od początku listopada.

Pomimo tego, że zajęcia nie zostały wznowione, Ford powiedział, że chce, aby szkoły organizowały  plenerowe imprezy z okazji ukończenia szkoły aby uczniowie mogli spotkać się z przyjaciółmi przed końcem roku szkolnego.

Jego rząd będzie współpracował z radami szkolnymi  aby tego lata zorganizować ceremonię ukończenia szkoły na świeżym powietrzu dla wszystkich uczniów w każdej klasie.