Trump: Chiny powinny zapłacić światu odszkodowanie za koronawirusa

Były prezydent USA Donald Trump podczas stanowej konwencji Republikanów w Karolinie Północnej ostro krytykował Joe Bidena oraz wskazywał na komunistyczne Chiny jako winnego globalnego kryzysu . Zdaniem Trumpa USA kierowane przez Bidena cofają się. Do win obecnego prezydenta jego poprzednik zaliczył sprawy imigracyjne, gospodarcze i międzynarodowe. Były prezydent USA zasugerował, by świat wystawił Chinom rachunek za rozprzestrzenienie się wirusa SARS-CoV-2. Winien on opiewać – zdaniem Trumpa – na kwotę co najmniej 10 bln dolarów, a wszystkie kraje powinny solidarnie wystąpić do Pekinu z żądaniem wynagrodzenia poniesionych strat materialnych. Republikański polityk powt(rzył także  teorię dotyczącą wycieku koronawirusa z chińskiego laboratorium i skrytykował   swojego byłego doradcę ds. medycznych  Anthony’ego Fauci’ego, który to odrzucał.

Swoich zwolenników  nazwał dumnymi patriotami kochającymi kraj, wspierającymi wojsko, szanującymi policję oraz flagę i stawiających ojczyznę na pierwszym miejscu.

Sondaże pokazują, że Donald Trump ma największe szanse, by w roku 2024 reprezentować Republikanów w wyborach prezydenckich.

Były prezydent Donald Trump powiedział 5 czerwca, że ​​Stany Zjednoczone i świat powinny zażądać od Komunistycznej Partii Chin ( KPCh ) reparacji pandemicznych i wezwał administrację Bidena do podniesienia ceł na chińskie towary do 100 procent.

Były prezydent wygłosił uwagi na dorocznej konwencji stanowej Partii Republikańskiej w Greenville w Północnej Karolinie.

„Stany Zjednoczone powinny natychmiast podjąć kroki w celu wprowadzenia stałej 100-procentowej stawki celnej na wszystkie towary wyprodukowane w Chinach” – dodał. „W zeszłym roku Chiny wyrządziły Stanom Zjednoczonym szkody gospodarcze o wartości szacowanej na 16 bilionów dolarów za pomocą wirusa, którego nazywam wirusem chińskim, ponieważ chcę być dokładny, który pochłonął życie setek tysięcy naszych współobywateli”.

Powinniśmy ponownie zainwestować 100 procent wszystkich tych pieniędzy, które zbieramy z ceł, aby pomóc przywrócić miejsca pracy i fabryki z Chin i innych miejsc z powrotem do Ameryki i z powrotem do wspaniałego stanu Karolina Północna, gdzie jest ich miejsce”.

Administracja Bidena w dużej mierze utrzymała cła i inne środki narzucone przez jego poprzednika.

Przemówienie w Greenville było drugim ważnym publicznym wystąpieniem Trumpa od czasu opuszczenia Białego Domu w styczniu.