Etap 1 planu naprawy gospodarczej Ontario  początkowo wyznaczony na 14 czerwca, rozpocznie się w najbliższy piątek

Posiłki na świeżym powietrzu zostaną wznowione z maksymalnie 4 klientami przy stole. Sprzedaż detaliczna  dozwolona przy 15% pojemności sklepu

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Według stanu na 6 czerwca, 72% populacji 18+ otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19.

Ontario jest gotowe do podjęcia pierwszego, długo oczekiwanego kroku w kierunku przywrócenia normalnego życia, ponieważ rząd ogłosił, że ponownie otworzy część gospodarki i wejdzie w 1 etap w piątek; kilka dni przed terminem.

Pozwoli to na spożywanie posiłków na patio przy maksymalnie czterech klientach na stolik i wznowienie nieistotnych zakupów detalicznych z 15-procentową pojemnością przed nadchodzącym weekendem.

Utoruje to również drogę dla zgromadzeń na świeżym powietrzu i imprez publicznych do 10 osób oraz nabożeństw, rytuałów i ceremonii – a także ślubów i pogrzebów –   na poziomie 15 procent pojemności, i zachowaniu dystansu dwóch metrów.

 

„Dziękisukcesowi wprowadzania szczepionek przez Team Ontario i ciągłym poprawom
trendów w zakresie zdrowia publicznego, możemy przejść do pierwszego etapu Planu i zacząć bezpiecznie i ostrożnie znosić ograniczenia”, powiedział Premier Doug Ford.

 

Etap 1 planu ponownego otwarcia został wstępnie zaplanowany na poniedziałek, 14 czerwca, ale przy nowych codziennych przypadkach COVID-19 utrzymujących się znacznie poniżej 1000 w weekend, panował optymizm, że mapa drogowa może zostać uruchomiona o kilka dni wcześniej.

Jak ustalono w prowincji, pierwszy etap  ponownego otwarcia wymaga zaszczepienia co najmniej jedną dawką 60 procent dorosłych w Ontario. Prawie 70 procent mieszkańców Ontario w wieku powyżej 12 lat otrzymało już pierwszą dawkę.

Prowincja potwierdziła w poniedziałek, że od 6 czerwca o godzinie 20:00 72 procent osób powyżej 18 roku życia w Ontario otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19, a obecnie podano ponad 10 milionów dawek.

Nieco ponad milion mieszkańców Ontario jest teraz w pełni zaszczepionych dwiema dawkami.

Prowincja pozostanie przez co najmniej 21 dni na pierwszym etapie aby ocenić wpływ na kluczowe wskaźniki zdrowia publicznego i systemu opieki zdrowotnej.

Zanim  będzie mógł się rozpocząć drugi etap, 70 procent dorosłych mieszkańców Ontario musi być zaszczepionych co najmniej jedną dawką, a 20 procent musi otrzymać obie.

Niektórzy urzędnicy ds. zdrowia wyrazili zaniepokojenie, że prowincja może odnotować wzrost przypadków dwa tygodnie po długim weekendzie Dnia Wiktorii, ale wskaźniki COVID wydają się nadal zmierzać we właściwym kierunku. Obecnie bada się w jaki sposób dawki szczepionek chronią przed wariantem indyjskim Delta B.1.617 , który jest coraz bardziej rozpowszechniony w prowincji.

„Wciąż próbujemy zrozumieć,   jaki jest wskaźnik hospitalizacji, jaki jest wskaźnik zachorowań, jaki jest wskaźnik śmiertelności” – powiedział dr Williams główny lekarz prowincji.

„Wiemy, że jest bardziej zaraźliwy”.