Na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej zniszczono blisko 70 nagrobków. Niektóre tablice zostały przewrócone, inne rozbite lub potłuczone.

„Dzisiejszy dzień to nie tylko niedopuszczalna profanacja miejsca, ale też cios w historię miasta, oraz wszystkie osoby które angażują się w ratowanie cmentarza” – czytamy na Facebooku Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej.

 

„Nie spoczniemy w dalszych działaniach mających na celu ratowanie i pielęgnowanie historii oraz nauki tolerancji, zrozumienia i wielokulturowości. Nie pozwolimy aby najpiękniejsze wartości, które naszym wspólnym przodkom pomagały stworzyć to piękne miasto zostały zatracone!” – podano dalej we wpisie.

Policja szuka sprawców aktu wandalizmu. Jak podkreśla cytowany przez RMF FM rzecznik bielskiej policji asp. szt. Roman Szybiak, “obecnie jest zbyt wcześnie by ocenić, czy mogło to być przestępstwo z nienawiści, czy wybryk chuligański”.
Incydent ma miejsce w sytuacji znacznego pogorszenia stosunków polsko-izraelskich związanego z reakcją Tel Awiwu na zmiany w polskim kodeksie postępowania administracyjnego