Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom ( CDC )  w aktualizacji pod koniec zeszłego tygodnia poinformowało, że ​​4115 osób było hospitalizowanych lub zmarło z powodu COVID-19, pomimo pełnego zaszczepienia.

Według agencji całkowita liczba osób, które zmarły na COVID-19 po zaszczepieniu, wynosi 750. Zauważono, że 76 procent hospitalizacji i zgonów w przełomowych przypadkach miało miejsce wśród osób w wieku powyżej 65 lat.

„Jak można się spodziewać”, dr Paul Offit, główny doradca Agencji ds. Żywności i Leków ds. szczepionek dla dzieci, powiedział CNBC 25 czerwca. „Szczepionki nie są w 100% skuteczne, nawet przeciwko ciężkim chorobom.

CDC 1 maja ogłosiło, że przestało liczyć wszystkie przypadki zachorowań po całkowitym zaszczepieniu i tylko donosi o tych, które prowadzą do hospitalizacji lub śmierci.

Również w zeszłym tygodniu Departament Zdrowia Publicznego Massachusetts poinformował, że prawie 4000 osób, które zostały w pełni zaszczepione, uzyskało pozytywny wynik testu na obecność wirusa.

„Wiele tych  infekcji przebiega jednak  bezobjawowo lub w sposób łagodny i krótkotrwały”, powiedział specjalista ds. chorób zakaźnych z Boston University, Davidson Hamer. „Miano wirusa nie jest bardzo wysokie”.