Szef MSZ Izraela oskarża Morawieckiego o antysemityzm

Premier Polski powiedział: „Dopóki jestem premierem, Polska na pewno nie zapłaci za niemieckie zbrodnie: ani złotówki, ani euro, ani dolara”. Polski premier powinien ponownie sprawdzić fakty. Miliony Żydów zostały zamordowane na polskiej ziemi i żadne prawodawstwo nie wymaże ich pamięci – napisał w niedzielę na Twitterze minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid.

Nie interesują nas polskie pieniądze – sama aluzja jest antysemicka. Walczymy o pamięć o ofiarach Holokaustu, o dumę naszego narodu, a żaden parlament nie może uchwalić ustaw mających na celu negowanie Holokaustu – dodał izraelski minister. Odniósł się w ten sposób do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który zadeklarował, że Polska nie będzie płacić za niemieckie zbrodnie. „Stosowne oświadczenie polskiego MSZ zostało przedstawione. Mogę tylko powiedzieć, że tak długo, jak będę premierem, tak długo Polska na pewno nie będzie płaciła za niemieckie zbrodnie. Ani złotówki, ani euro, ani dolara” – mówił premier.
W niedzielę ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski został wezwany przez tamtejszy MSZ. Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński poinformował w niedzielę o wezwaniu na poniedziałek chargé d’affaires ambasady Izraela. Ma to związek z reakcją Izraela na pracę nad ustawą reprywatyzacyjną w Polsce.

Według Dziennika Gazety Prawnej do Polski przyjedzie amerykańska delegacja, na czele z byłym ambasadorem USA przy UE, aby rozmawiać o reprywatyzacji. Wcześniej dyplomaci USA na różne sposoby próbowali ingerować w proces ustawodawczy, żeby doprowadzić do uwzględnienia w polskim prawie roszczeń środowisk żydowskich.

Według MSZ Izraela, przyjęta przez Sejm nowelizacja uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego czy ubiegania się o rekompensaty ze strony ocalałych z Holokaustu, ich spadkobierców i członków społeczności żydowskiej. Szef izraelskiej dyplomacji Jair Lapid twierdzi, że „Polacy próbują zaprzeczyć temu, co zostało zrobione podczas Holokaustu” i że „żadne prawo nie zmieni historii.