Przywódczyni Inuk, Mary Simon, została wybrana na następnego gubernatora generalnego — pierwszą rdzenną osobę, która została wyznaczona na przedstawiciela królowej w Kanadzie.

We wtorek rano odczas konferencji prasowej w Kanadyjskim Muzeum Historii   premier Justin Trudeau powiedział, że królowa zaakceptowała jego zalecenie, by mianować Simon – byłą prezes Eskimosów Tapiriit Kanatami, narodowej organizacji Eskimosów – na 30. gubernatora generalnego.

„Mogę śmiało powiedzieć, że moja nominacja jest historycznym i inspirującym momentem dla Kanady i ważnym krokiem naprzód na długiej drodze do pojednania” – powiedziała Simon.

Simon to Inuk z Kuujjuaq, małej wioski na wybrzeżu zatoki Ungava w północno-wschodnim Quebecu. Jej matką jest miejscowa kobieta Inuk a  ojcem handlarz futrami, który pracował w placówce Kompanii Zatoki Hudsona.

Simon, która jest dwujęzyczna włada angielskim i inuktitut, uczęszczała do federalnej szkoły dziennej Fort Chemo w regionie Nunavik.

Zapytana o brak biegłej znajomości francuskiego, Simon powiedziała, że nigdy nie miała okazji nauczyć się innego oficjalnego języka Kanady podczas pobytu w tej instytucji – szkole, która była przedmiotem procesów sądowych o złe traktowanie uczniów przez administratorów.

„Odmówiono mi możliwości nauki francuskiego podczas mojego pobytu w szkołach dziennych rządu federalnego” – powiedziała dziennikarzom. Obiecała nauczyć się języka w pracy.

Simon powiedział, że dorastała w subarktycznym regionie, żyła „bardzo tradycyjnym stylem życia”, ale nauczyła się także dużo o „obcym świecie” od swojego ojca, białego człowieka pochodzącego z Manitoby, .
„W połączeniu te doświadczenia pozwalają mi być pomostem między różnymi   rzeczywistościami, które razem tworzą gobelin Kanady” – powiedziała Simon.

Po ukończeniu szkoły Simon pracowała jako spikerka i producentka w CBC North, po czym rozpoczęła wieloletnią karierę na rzecz praw ludności rdzennej.

Pomogła wynegocjować porozumienie James Bay i Northern Quebec w 1975 roku, przełomową umowę między Cree i Eskimosami na północy Quebecu, rządem prowincji i Hydro-Québec.