Chociaż COVID-19 może nadal przenosić się między zaszczepionymi osobami, zdolność szczepień do zapobiegania poważnym objawom powstrzyma przed powrotem ekstremalne ograniczenia – takie jak lockdowny –  twierdzą eksperci medyczni.

W kontekście informacji, że ludzie w pełni zaszczepieni nadal mogą przenosić Covid segregacja sanitarna, jak zwolnienia z kwarantanny w pełni zaszczepionych podróżnych nie ma znaczenia epidemiologicznego a jedynie społeczne, stanowiąc zachętę do poddania się szczepieniom.

Colin Furness, epidemiolog z University of Toronto, uważa, że wskaźnik przenoszenia jest nadal najważniejszym wskaźnikiem, który należy śledzić, nawet wśród w pełni zaszczepionej populacji, ponieważ pokazuje trajektorię wirusa i jego obciążenie dla populacji.

Jeśli wskaźniki przenoszenia pozostaną wysokie, istnieje możliwość, że wirus może dalej mutować i stać się bardziej odporny na obecne szczepionki, a także istnieje ryzyko „długodystansowego COVID”, który może pozostawić pacjentów z trwałym uszkodzeniem serca, płuc i mózgu. powiedział Furness.

Wskazał na brytyjskie badanie, w którym stwierdzono, że wśród dzieci z objawami COVID-19 25 procent miało objawy długotrwałego COVID. Niektóre ograniczenia i środki osobiste będą nadal konieczne, powiedział Furness, aby utrzymać liczbę przypadków na jak najniższym poziomie.

Wskazał, że Izrael zrezygnował ze swojego mandatu dotyczącego masek, co mogło przyczynić się do wyższych wskaźników przenoszenia wśród zaszczepionych osób.

„Szczepienia to nie cały obraz. To podstawa” – powiedział. „Ale nadal potrzebujesz innych ograniczeń, aby wyeliminować COVID”.

Furness nie przewiduje jednak ścisłych ograniczeń, takich jak powrót do lockdownu, ponieważ szczepienia zapobiegną wyczerpaniu łóżek na OIOM, co było powodem, dla którego przede wszystkim konieczne były blokady.

Według COVID-19 Tracker ponad 78 procent kwalifikujących się Kanadyjczyków w wieku powyżej 12 lat otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a ponad 42 procent kwalifikujących się Kanadyjczyków otrzymało drugą dawkę .