Izrael zgłosił w poniedziałek spadek skuteczności  szczepionki Pfizer / BioNTech COVID-19 w zapobieganiu infekcjom i chorobom objawowym, alestwierdził, że pozostaje ona bardzo skuteczna w zapobieganiu poważnym chorobom.

Spadek zbiegł się w czasie z rozprzestrzenieniem się wariantu Delta i zakończeniem restrykcji dotyczących dystansu społecznego w Izraelu.

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, skuteczność szczepionek w zapobieganiu zarówno zakażeniom, jak i chorobom objawowym spadła do 64% od 6 czerwca. Jednocześnie szczepionka była w 93% skuteczna w zapobieganiu hospitalizacjom i poważnym chorobom wywołanym przez koronawirusa.

Ministerstwo w swoim oświadczeniu nie podało, jaki był poprzedni poziom, ani nie podało żadnych dalszych szczegółów. Jednak urzędnicy ministerstwa opublikowali w maju raport, że dwie dawki szczepionki firmy Pfizer zapewniły ponad 95% ochronę przed infekcjami, hospitalizacją i ciężkimi chorobami.

Rzecznik firmy Pfizer odmówił skomentowania danych z Izraela, ale przytoczył inne badania pokazujące, że przeciwciała wytworzone przez szczepionkę nadal były w stanie zneutralizować wszystkie testowane warianty, w tym Delta, aczkolwiek przy zmniejszonej sile.

Około 60% z 9,3 miliona mieszkańców Izraela otrzymało przynajmniej jeden zastrzyk szczepionki Pfizera w kampanii, w której liczba dziennych przypadków spadła z ponad 10 000 w styczniu do pojedynczych cyfr w zeszłym miesiącu.

Od tego czasu liczba dziennych przypadków stopniowo wzrastała, osiągając 343 w niedzielę. Liczba ciężko chorych wzrosła z 21 do 35.