Emmanuel Macron wygłosił w poniedziałek wieczorem orędzie, w którym przedstawił strategię walki z patogenem w najbliższych miesiącach. Wśród rozwiązań są m.in. obowiązkowe szczepienia i zakaz dostępu do istotnych sektorów życia publicznego bez paszportu covid.

– Od 1 sierpnia szpitale, restauracje, kawiarnie, pociągi, autobusy, samoloty, centra handlowe wyłącznie dla osób z paszportem sanitarnym, czyli osób zaszczepionych. Niezależnie czy jest się pracownikiem czy turystą (…) Musimy działać natychmiast. Szczepić wszędzie i każdego. Im bardziej zaszczepimy, tym bardziej ograniczymy rozprzestrzenianie się wirusa – zapowiedział prezydent Francji. Obostrzenia dotyczyć będą zarówno klientów, jak i pracowników.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Obowiązkowe szczepienia muszą być wykonane do 15 września. Dotyczą wszystkich osób pracujących w służbie zdrowia i pomocy społecznej, mających kontakt z osobami słabszymi i starszymi. Po 15 września kontrole i poważne kary – powiedział.

Natomiast dla osób, które szczepiły wcześniej (np. w styczniu) i mogą mieć odnotowany spadek poziomu przeciwciał, przewidziane są od 1 września ponowne szczepienia.

Po tym jak wczoraj o 20.00 prezydent Francji ogłosił wprowadzenie drastycznego reżimu sanitarnego, do szczepienia zapisało się 926 000 Francuzów.