Była sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej w administracji Obamy, Kathleen Sebelius, powiedziała we wtorek w programie CNN „OutFront”, że Amerykanom, którzy nie otrzymali szczepionki na koronawirusa, nie należy zezwalać na pracę lub dostęp do dzieci i ograniczać możliwość przemieszczania się

 „Jesteśmy w sytuacji, w której mamy szalenie skuteczną szczepionkę, wiele możliwości wyboru, wiele dostępnych bezpłatnie i mamy ludzi, którzy mówią, że tego nie zrobią. Myślę, że nadszedł czas, aby powiedzieć tym ludziom, że w porządku, jeśli nie zdecydujesz się na szczepienie. Możesz nie przychodzić do pracy. Możesz nie mieć dostępu do sytuacji, w której narazisz moje wnuki na niebezpieczeństwo. Gdy możesz je  zabić lub możesz spowodować, że przeniosą wirusa na kogoś w sytuacji wysokiego ryzyka.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wolność to jedno, ale wolność, gdy krzywdzisz innych, jak na przykład bierne palenie i sprawy, z którymi bardzo wyraźnie zajmowaliśmy się w przeszłości, nie możesz prowadzić po pijanemu. Możesz pić, ale nie możesz prowadzić po pijanemu, ponieważ możesz zranić innych ludzi. Nie możesz palić w miejscu publicznym, w którym możesz narazić kogoś innego, mimo że nigdy nie był palaczem”.

Sebelius dodała: „Myślę więc, że w Stanach Zjednoczonych dochodzimy do tego punktu, w którym ci z nas, którzy są zaszczepieni, chcę zdjąć maskę. Chcę móc przeżyć normalnie swoje życie po zaszczepieniu, a teraz wpadają w kontakt z ludźmi, którzy mówią, że nie chcę się szczepić. W porządku. Chcę, żeby mieli jakieś ograniczenia co do tego, gdzie mogą się udać i kogo mogą zarażać”.