Kanada przygotowuje się do ponownego otwarcia granic zapowiedział w czwartek wieczorem premier Justin Trudeau , a jego biuro ujawniło że w połowie sierpnia, granica może zostać ponownie otwarta dla w pełni zaszczepionych Amerykanów.

A jeśli obecny wskaźnik szczepień utrzyma się w pełni zaszczepieni odwiedzający z całego świata mogą zacząć przybywać już na początku września, powiedział Trudeau

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Premier zauważył, że jeśli nasza obecna pozytywna ścieżka szczepień i stan zdrowia publicznego utrzymają się, Kanada będzie w stanie powitać w pełni zaszczepionych podróżnych ze wszystkich krajów do początku września” – czytamy w oświadczeniu.

W oświadczeniu nie ma wzmianki o tym, czy goście z USA będą musieli okazać dowód szczepienia, co jest drażliwym tematem po południowej stronie granicy, gdzie wolności osobiste są święte. Biały Dom wykluczył już pomysł federalnego „paszportu” szczepionkowego.

Trudeau chwalił się również, że Kanada jest liderem krajów G20 pod względem liczby szczepień, a 80 procent kwalifikujących się Kanadyjczyków otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki. Ponad połowa jest w pełni zaszczepiona, powiedział Trudeau.

Ale ponieważ powszechnie uważa się, że Trudeau zmierza do przeprowadzenia wyborów na jesieni, ponowne otwarcie granicy może być elementem kampanii.

Rzeczywiście, proces ponownego otwarcia już się rozpoczął: w zeszłym tygodniu Kanadyjska Agencja Służb Granicznych zaczęła zwalniać w pełni zaszczepionych obywateli Kanady i stałych mieszkańców z wymogu 14-dniowej kwarantanny.