W ontaryjskich parkach prowincyjnych jest coraz więcej śmieci, dlatego też prowincja i rząd federalny uruchamiają kampanię #ForTheLoveOfParks, która ma zachęcać do przestrzegania zasad korzystania z miejsc rekreacyjnych i pozostawiania po sobie porządku. Wypoczynek na łonie natury stał się wyjątkowo popularny w czasie pandemii.

Parki prowincyjne i federalne w Ontario odwiedziło w 2020 roku prawie 13 milionów osób, podaje Parks Canada. Niestety wzrosła też liczba negatywnych zachowań odwiedzających. Jest coraz więcej śmieci, turyści wyrzucają śmieci tam, gdzie jest to zabronione, schodzą z wyznaczonych szlaków, karmią dzikie zwierzęta albo dopuszczają się aktów wandalizmu. Przedstawiciel Parks Canada dodaje, że można spotkać osoby, które udają się na kemping typu “back country” bez odpowiedniego sprzętu i bez przygotowania. Zdarzało się, że takie osoby trzeba było potem ratować. Do tego dochodzą przypadki agresji wobec pracowników parków.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W ramach kampanii #ForTheLoveOfParks przygotowano filmy, w których pracownicy parku zwracają się bezpośrednio do odwiedzających. Akcja ma kłaść nacisk na edukację przez media społecznościowe, by edukować ludzi, zanim przyjadą do parku.

Randy Mitson z Algonquin Outfitters w Huntsville, Ont., mówi, że większość osób, które śmiecą lub karmią zwierzęta, nie robi tego złośliwie, a raczej nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji takich działań. Jego zdaniem podstawową zasadą wypoczynku na łonie natury powinno być zabieranie ze sobą wszystkiego, co się przyniosło do parku, tak by nie został po nas żaden ślad.