W Nowy Rok wejdzie w życie w Ontario kilka nowych przepisów i zmian regulacyjnych w tym zasady bezpiecznego przyjazdu do przedszkola i kary za niewłaściwy dostęp do osobistych informacji o stanie zdrowia pacjentów.

Od 1 stycznia 2024 r. prowincja będzie wymagać od wszystkich podmiotów świadczących usługi opieki nad dziećmi opracowania polityki określającej, jakie kroki podejmą w celu ścisłego monitorowania sytuacji, gdy dziecko nie przyjdzie do placówki lub nie zostanie odebrane zgodnie z oczekiwaniami.

Zmiany mają na celu zapobieganie rzadkim, ale zdarzającym się zgonom małych dzieci nieumyślnie pozostawionych w nagrzanych samochodach.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Systemy bezpiecznego odbierania dziecka od dawna obowiązują w szkołach, gdzie dzieci rozpoczynają naukę  w JK w wieku zaledwie trzech lub czterech lat, ale nie w placówkach opieki nad dziećmi, gdzie dzieci są młodsze i bardziej bezbronne.

Inne nowe przepisy, które wejdą w życie w poniedziałek, umożliwią Komisarzowi Ontario ds. Informacji i Prywatności nakładanie kar finansowych na osoby lub organizacje, które w niewłaściwy sposób uzyskują dostęp do osobistych informacji o stanie zdrowia pacjenta lub je udostępniają.

W branży holowania samochodów zmienią się niektóre przepisy.

Będą to m.in. prawo do wyrażenia zgody na holowanie samochodu, na to dokąd będzie zaholowany, dostęp do pojazdu po odholowaniu oraz uprawnienia związane z fakturami i płatnościami.

Prowincja przejmie również od gmin system wydawania licencji na lawety i będzie wymagać certyfikacji od wszystkich operatorów  i firm zajmujących się parkowaniem pojazdów.

Ontario dodaje także od nowego roku do listy gatunków inwazyjnych kilka organizmów, w tym krewetki zabójcze (inwazyjny gatunek skorupiaka z rodziny Gammaridae, występujący pierwotnie w regionie pontokaspijskim, rozprzestrzeniający się w wodach Europy.) większość rakowców (crayfish) i kilka roślin, takich jak pochodzący z Chin bożodrzew gruczołowaty.

Prowincja aktualizuje także ustawę o bezpieczeństwie i higienie pracy, aby zwiększyć bezpieczeństwo operatorów dźwigów na budowach. Wchodzące w życie dwa nowe przepisy pomogą zapewnić prawidłową instalację żurawi oraz ich regularne przeglądy i konserwację.

Ontario rozszerza także zasady regulujące zakup alkoholu poza granicami prowincji. Konsumenci będą mogli kupować alkohol bezpośrednio od biznesów w innych prowincjach do 1 stycznia 2026 roku.