Protesty we Francji przeciwko obowiązkowi szczepień. “To początek dyktatury”

 Tysiące ludzi protestowały w sobotę i w niedzielę we francuskich miastach przeciwko wprowadzeniu obowiązku szczepień przeciw Covid-19 dla medyków i pracowników domów opieki oraz przeciw wymogowi okazywania zaświadczeń sanitarnych przy wejściu do restauracji, baru czy kina.


 

Podczas niezarejestrowanego zgromadzenia w Lyonie na wschodzie kraju doszło do starć z policją – relacjonuje agencja AFP. Chociaż organizatorzy nawoływali do pokojowego zachowania, w stronę policjantów, otaczających grupę około 1000 protestujących, poleciały różne przedmioty, w tym szklane butelki. Funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zatrzymano dziewięć osób, a sześciu policjantów i żandarmów zostało lekko rannych – przekazały lokalne władze.

W Paryżu i w Lyonie do przepychanek z policją dochodziło także w środę, gdy w dniu francuskiego święta narodowego zorganizowano wiele demonstracji przeciwko szczepieniom i certyfikatom.

W Paryżu odbyły się co najmniej trzy niezależne od siebie demonstracje, które zgromadziły kilka tysięcy osób – relacjonuje stacja BFM TV. “Wolność”, “Nie dla dyktatury sanitarnej”, “Macron do dymisji” – brzmiały skandowane na jednej z nich hasła.

 

 

“To początek drogi do dyktatury” – ostrzegł przywódca prawicowej partii Powstań Francjo (DLF) Nicolas Dupont-Aignan przed manifestacją. Politykę prezydenta Emmanuela Macrona nazwał bezprecedensowym nadużyciem władzy i sanitarnym zamachem stanu.

“Nie jesteśmy antyszczepionkowcami. Po prostu chcemy, by każdy mógł decydować o tym, czy chce przyjąć szczepionkę, czy nie. Testy PCR wystarczą i dlatego powinny nadal być darmowe” – powiedziały stacji uczestniczki innej paryskiej manifestacji.

Jak ogłosił w poniedziałek wieczorem Macron, we Francji od 21 lipca zaświadczenie o zaszczepieniu przeciw Covid-19, przejściu tej choroby lub negatywny test na obecność koronawirusa będą wymagane przy wstępie do kin, teatrów i innych placówek kultury i rozrywki gromadzących powyżej 50 osób. Od 1 sierpnia certyfikat będzie też trzeba okazywać, wchodząc do restauracji, kawiarni, centrum handlowego, placówki służby zdrowia, a także przed podróżami lotniczymi i dłuższymi trasami kolejowymi czy autobusowymi.


Od 15 sierpnia szczepienia przeciwko Covid-19 mają być obowiązkowe dla medyków i pracowników placówek opiekuńczych. Od października będzie trzeba płacić za dostępne obecnie na żądanie i finansowane przez państwo testy PCR. Wyjątkiem pozostaną badania zlecone przez lekarzy.

Manifestacje przeciwko nowym regulacjom odbywały się już w środę, w dniu francuskiego święta narodowego. W Paryżu policja użyła gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom, którzy według funkcjonariuszy nie trzymali się zadeklarowanej trasy marszu i rzucali w siły bezpieczeństwa różnymi przedmiotami. Podczas innych manifestacji policjanci przyłączali się do protestujących.

 

Komentarz Łukasza tutaj: