W zeszłym tygodniu Chad Barnard z Toronto, pijąc poranną kawę, zauważył, że w okno jego sypialni spogląda kamera monitoringu. Barnard mieszka w okolicy Danforth Avenue i Broadview Avenue ze swoim partnerem od dziewięciu lat. Na kamerze rozpoznał policyjne logo.

Rzecznik prasowy torontońskiej policji szybko wyjaśnił, że kamera została niepoprawnie zainstalowana i nigdy nie była aktywowana. Wkrótce po zgłoszeniu sprawy została usunięta. Ma być umieszczona w okolicy Chester Hill Lookout. Tam ma działać prewencyjnie i zniechęcać do działalności gangów i przemocy z bronią.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Barnard podkreśla, że nikt go nie zawiadamiał o instalacji kamery. Jego sąsiedzi też nic nie wiedzieli, podobnie miejscowa radna, Paula Fletcher.

Kamery są zakładane przez policję w ramach prowincyjnej inwestycji rozszerzania zakresu monitoringu CCTV. Na inwestycję przeznaczono 2 miliony dolarów. W Toronto jak dotąd pojawiły się 34 kamery w różnych miejscach miasta. Ma być założonych jeszcze 40.

Joe Masoodi, starszy analityk z Leadership Lab przy Ryerson University, mówi, że same kamery nie wystarczą, by walczyć z gangami i przemocą. Masoodi powołuje się na badania, według których taki monitoring może być skuteczny w przypadku kradzieży i przestępstw dotyczących nieruchomości. Brutalni przestępcy przeniosą się raczej w okolicę, w której kamer nie będzie.

Michael Bryant z Canadian Civil Liberties Association zwraca uwagę na dwojaki sposób interpretacji obecności kamer. Niektóre społeczności z monitoringiem czują się bezpieczniej, inne jednak, zwłaszcza skupiające osoby z mniejszości rasowych, nie będą zadowolone z nadzoru policyjnego. Dla nich sama obecność kamery może być jak oskarżenie. Dlatego przed instalacją kamer powinny się odbywać szeroko zakrojone konsultacje społeczne. Według prawa instalacja kamer monitoringu powinna być “proporcjonalna i uzasadniona”, a ogólne stwierdzenie o przeciwdziałaniu przestępczości z użyciem broni palnej nie wydaje się wystarczające. Jeśli policja w dany rejon może regularnie wysyłać normalne patrole, to kamery są raczej zbędne. Poza tym mieszkańcy musza wyrazić zgodę.