W minioną niedzielę, 1 sierpnia 2021 r., na jeziorze Ontario odbyły się Regaty o puchar Yacht Klubu Polski Toronto. Trasa wiodła od Toronto Island do Scarborough Bluffs. W imprezie wzięło udział 10 jachtów kilowych, długości od 25’ do 43’.

Już od czwartku na Toronto Island zaczęły przypływać jachty z różnych stron. Z Grenlandii poprzez Nowa Fundlandię przypłynął na imprezę  kapitan Michał
Bogusławski z żoną Olą, którego  kpt. dr Jan Zamorski, komandor YKP Toronto, uhonorował specjalną nagroda i nazwał Ozdobą Żeglarstwa.
Regaty oficjalnie rozpoczął komandor kpt. Jan Zamorski i wicekomandor d/s sportowych Robert Bartlewski.

O godzinie 1100  minutą ciszy uczciliśmy bohaterów Powstania Warszawskiego i tych kolegów żeglarzy, którzy odpłynęli niedawno na wieczną wachtę.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Mimo zapowiadanego deszczu i burzy pogoda nam dopisała. Miło było zobaczyć uśmiechnięte twarze uczestników Regat, którzy spotkali się po raz pierwszy od czasu wybuchu pandemii. Ducha żeglarstwa nie złamie nic.

Jezioro Ontario wyglądało przepięknie. Wiatr dmuchał w żagle, fale biły o burtę, a mewy fruwały nad nami. Cudownie, że młodzież połknęła bakcyla. Najmłodszymi uczestnikami Regat byli Gabryjel Zamorski, Sabina i Kazik Bartlewski, którzy trenują pod czujnym okiem Taty i Dziadka. Najmłodszy uczestnik miał 9 lat, najstarszy blisko osiemdziesiąt.
Wieczorem było ognisko, kiełbaski, szanty i tańce oraz opowieści żeglarskie. Miałam wielkie szczęście uczestniczyć w tym pięknym wielopokoleniowym, polonijnym wydarzeniu i poznać wspaniałych ludzi. Dziękuję Wam wszystkim. Mam nadzieje, ze spotkamy się za rok.

A oto wyniki Regat:

YKP TORONTO CUP 2021-results:

I place-Ruby Tuesday/Kirby 25
Robert Bartlewski, ojciec
Marek Balinski
Lukasz Kowalczyk
Sabina Bartlewska, córka
Kazik Bartlewski, syn

II place-Road Crew/CS 30
Marek Rugala
Marek Myslicki
Jozef Lewandowski
Zofia Mrozowska
Aneta Rucińska-Woźnowski

III place-Wind Lass/CC 25
Krzysztof Dzikowski
Witold Kubara
Thomas Fibich

IV place-Blue Griffin/Hughes 35
Andrzej Zaranek
Dorota Banasik
Jerry Drozdowski

V place-Better Steel/Kirie 326 Elite
Jarek Wawrzyniak
Piotr Rudy
Jozef Kaczmarek
Andrzej Bogaczewicz

VI place-Apolonia/Beneteau 373
Slawomir Korelin
Tomasz Wojtal
Jan Zamorski ,ojciec
Jakub Zamorski, syn
Gabryjel Zamorski, wnuczek

VII place-Imagine/Catalina 32
Wlodek Witt
Halina Witt

Nagrody dla zwycięzców i uczestników Regat wręczali komandor kpt. Jan Zamorski i kpt. Józef Kaczmarek, który był jednym z głównych organizatorów regat.
Sponsorami regat były firmy Eddies Meat Market z Mississauga, Embroidery Jolanta Pagacz z Kitchener, Bellmount Signs Toronto i Nova Printing Mississauga.

Organizatorami regat byli: Robert Bartlewski, Adam Kamieniak, Lukasz Kowalczyk, Marek Rugala, Krzysztof Dzikowski, Witold Kubara, Jozef Kaczmarek,Wlodek Witt i Jan Zamorski. Spotkania przy ognisku przygotował i prowadził kpt. Sławek Niewczas.

Jachty towarzyszące to:

Fisher 34-„Keewydin Eh” Kaczmarek Malgosia i Jozef, Sławek Niewczas

Hunter 30- „Windependes”
Bogaczewicz Agnieszka i Andrzej

CS 43
Boguslawski Michal i Ola

Z żeglarskim Ahoj,

Aneta Rucińska-Woźnowski