W czerwcu nadwyżka handlu zagranicznego osiągnęła 3,2 miliarda dolarów, podało Statistics Canada. Wynik taki udało się osiągnąć w dużej mierze dzięki eksportowi ropy naftowej przy jednoczesnym niskim poziomie eksportu. Jest to największa nadwyżka w handlu zagranicznym od 2008 roku.

Według danych agrncji statystycznej ogólnie eksport wzrósł o 8,7 proc. do kwoty 53,8 miliarda dolarów. Rósł przede wszystkim eksport energii – o 22 proc. do 11,3 mld dol. (najwięcej od marca 2019), samochodów i części samochodowych – o 14,9 proc., oraz minerałów niemetalicznych – o 12,7 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem Kanada wyeksportowała w maju towary i usługi o wartości o 4,3 mld dol. wyższej niż miesiąc wcześniej.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Jednocześnie Kanada kupowała mniej towarów i usług od „reszty świata”. Odnotowano spadek importu o 1 proc. do kwoty 50,5 mld dol., przy czym import samochodów i części samochodowych spadł o 3,8 proc., a dóbr konsumenckich o 3,7 proc. Analitycy zwrócili uwagę, że wwieziono mniej odzieży, obuwia i akcesoriów, co po części ma związek z ograniczeniami w pewnych częściach kraju, a także z sytuacją w portach w Azji wywołaną koronawirusem.

Jednym typem produktów, których import wzrósł, i to znacznie, były szczepionki. W tym przypadku odnotowano wzrost o 74,5 proc. do 745 milionów dol. Dostarczono 21 razy więcej szczepionek niż w czerwcu 2020 roku.

Większość nadwyżki handlowej została wypracowana dzięki nadwyżce w handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Nadwyżka w wymianie handlowej z USA osiągnęła 8,3 miliarda dol. W stosunku do pozostałej części świata Kanada wciąż utrzymuje deficyt, który jednak udało się zmniejszyć do 5,1 mld dol., co w efekcie przyniosło ostateczną nadwyżkę na poziomie 3,2 mld. dol.